Основачот на Алибаба купи лозја во Франција

Основачот на Алибаба и вториот најбогат човек во Кина, Џек Ма, купи имот со лозје во Бордо, Франција. Освен лозјето, имотот Chateau de Sours којшто се протега на 85 хектари земјиште вклучува и замок од 18-от век.

Моментално имотот се реконструира, во што спаѓа и ископување на винските подруми. Во овој француски град познат по производството на вино има повеќе од 100 лозја што се во сопственост на кинески магнати. Кина е број еден консумент на црвено вино во светот и водечки пазар за негова дистрибуција.

103420530-GettyImages-512256512.530x298

Планот на богатиот Кинез е да се претворат подрумите во складиште на буриња и музеј на вино, а проектот се очекува да биде комплетиран до крајот на летото.

Според Forbes, богатството на Ма се проценува на 21,5 милијарди долари.

Додади коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *