Кои се најскапите 7 шишиња шампањ во светот?

Шампањот е пијалок кој најчесто се консумира кога прославувате или одбележувате некој посебен датум, а особено е поврзан со кралските семејства и буржоазијата…

Тој на секоја ваша прослава ќе и подари непроценлив луксуз и гламур.

Ова се седумте најскапи шишиња шампањ.

7. The Krug Clos d’Ambonnay – 3.500 долари

7

6. Perrier- Jouet Champagne – 6.485 долари

s6

5. The Champagne Cristal Brut 1990 – 17.625 долари

s5

4. Krug 1928 – 21.000 долари

s4

3. Dom Perignon White Gold Jeroboam – 40.000 долари

s3

2. Pernod Ricard Perrier Jouet – 50.000 долари

s2

1. Shipwrecked 1907 Heidseick – неверојатни 275.000 долари

s1

За Shipwrecked 1907 Heidseick се верува дека случајно го допрел дното на океанот, откако паднал од бродот кој го превезувал. Откриен е во 1997 година, а секој љубител на вино со длабоки џебови сака да потроши токлу пари за да поседува нешто волку скапоцено.

Додади коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *