Победете го целулитот со црвено вино

Еден од најлошите кошмари на секоја жена е целулитот, особено во текот на летото кога сакаме да носиме шорцеви и здолништа, но се чувствуваме непријатно поради таа ужасна кора од портокал.

Дали сте знаеле дека за овој проблем може да ви помогне обичното црвено вино и малку фолија? Направете 10 третмани на бутовите и задникот и ќе изгледате како супермодел!

Прв третман
Состојки:

200 г бела глина
100 мл црвено вино
100 мл маслиново масло
Приготвување:

Измешајте ги состојките во тенџере и загрејте ги на ниска температура за да не претерате.

Втор третман
Состојки:

100 милилитри маслиново масло
100 милилитри црвено вино
300 грама мед

Приготвување: Измешајте ги сите состојки за да се соединат убаво.

Трет третман
Состојки:

50 милилитри црвено вино
10 капки есенцијално масло од портокал
300 грама глина
100 грама мелен ѓумбир
Приготвување: Измешајте ги сите состојки и загрејте ги на ниска температура.

Примената за сите три третмани е иста. Исчистете ја кожата со пилинг, па нанесете ја смесата и истријте ги проблематичните места. Замотајте ги намачканите места во проѕирна фолија, покријте се и лежете така 40 минути. Потоа, истуширајте се со оладена вода и нанесете антицелулитен крем.

Одберете го третманот што најмногу ви одговара или комбинирајте ги, но важно е да направите вкупно 10 по ред.

Напомена: Ако ви стане премногу топло, откријте се и завршете го третманот 20 минути порано.

Контраиндикации: Овој третман не би требало да го користат трудниците, како ни жените што страдаат од алергии на наведените состојки или имаат некое кожно заболување.

Додади коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *