Со какво јадење да ги комбинирате црвените вина

Доброто вино совршено одговара со вкусна храна. Иако виното и комбинациите со храна, сепак се индивидуален избор, бидејќи секој има различен вкус, сепак, црвените вина одат повеќе со потешка храна: говедско месо, сирење, тестенини.

Од „foodpanda“ објаснуваат со какви јадења е соодветно да се комбинираат различни сорти вино.

1. Мерло оди со печено пилешко или патка. Соодветно е да се конзумира со даска од сирења или со паста, која е прелеана со сос од сирење и кашкавал.

merlot

2. Каберне Совињон е густо вино, кое може да се комбинира со обилни јадења како печено јагнешко и говедско месо. Соодветно е за сите видови на паста, се служи со црвени сосови. Ова вино е единственото што оди со црно чоколадо или производи од темно чоколадо.

5118A Prime Filet Mignon With Salad. Sliced tenderloin with fresh salad on a square white plate over white linens. Wine in glass & bottle, wall with wrot iron windows overlookin outside patio

3. Пино Ноар идеално оди со печена мисирка и печено јагне. Добро се комбинираи со крем, лесни меки сирења, овесни тортиљи.

pino

4. Портвајн е слатко вино, кое се комбинираат само со јаки сирења или со чоколадни производи.

portwine

 

5. Сира е густо вино што одговара особено добро со рифови на скара и печени зеленчуци.

sira

6. Италијанските црвени вина како Сан Џовезе, мезете ги со богати месни сосови за шпагети или пробајте со пица пеперони. Црвените вина не се консумираат со овошје.

sangioveze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *