Хороскопот одредува кое вино е совршено за Вас

Признајте си, и Вие го проверувате вашиот хороскоп од време на време. Не секогаш ви помага, но во повеќето случаи делува смирувачки со работите кои ги прогнозира. А, ние не можеме да знаеме дали навистина судбината не е напишана на ѕвездите, но има едно нешто на што секогаш може да сметаме- виното.

Едно интересно истражување вели дека зодијакот има силно влијание врз тоа кое вино е Вашето омилено, па еве ги резултатите од истото:
Овен- Шардоне: Вие сте храбар и сакате да правите нови работи. Токму поради тоа, секоја новина треба да биде прославена со чаша убаво вино. На знакот Овен, најмногу му одговара Шардоне.

 
Бик- Пино Ноар: Како Бик, сигурно имате вкус за подобар живот. На вас ви оди едно од најубавите и скапи црвени вина во светот- француското вино Пино Ноар.

 

Близнаци- Ризлинг: Близнаците можат да бидат како слатки, така и кисели. Поради двојната личност ние ви препорачуваме вино од сортата грозје ризлинг што има светла комбинација меѓу киселост и цитрусни ноти.

 

Рак- Риоха: Ракот е бранител на семејните идеали и вредности. Тој се чува како себе си, така и блиските. За личност како него, со силна волја, оди најмладото одсите вина- Риоха. Тоа се дополнува со еден куп различна храна, што би ги направило Раковите уште посреќни.

 

Лав- Божоле: Како вистински крал, тие се подготвени за светлата на рефлекторите. Романтиката и достоинството се комбинираат во личностите од овој знак. За да ги задоволите вашите сетила, ние ви нудиме вино Божоле.

 

Девица-Совињон Бланк: Цврсто на земјата, тие сакаат да ги контролираат сите. Совињон Бланк, за појавување на агруми, базирано на билки и тревни соединение е совршено вино за овие личности.

 

Вага-Пенливи вина: Вагата живее во рамнотежа со сите делови од животот. Вагите ја сакаат убавината, нежноста и гламурот. Најсоодветните вина за нив се пенливите или шумливите, без разлика дали станува збор за бело, црвено или розе.

landscape-1437431911-delish-zodiacwine-index

Скорпија- Шира: Скорпионите не сакаат да губат време. Тие се страстни, мотивирани, работохолици и чаша шира е исклучително погодна.
Стрелец-Малбек: Стрелците секогаш ја гледаат големата слика и од високо на животот. Познати по својата исклучителна гордост за пиење црвено вино Малбек е најсоодветно за целеустремените Стрелци

 

Јарец- Силванер: Работејќи напорно, тие се подготвени на сè, за да стигнат до врвот и да добијат пари, моќ и слава. Идеален додаток на ова патување е чаша ладно австриско вино Силванер.

 

Водолија- Биодинамично вино: Водолијата е непредвидлива и иновативна. Биодинамичното вино се прави според циклусите на месечината. Ако сте Водолија и тоа ви звучи нестандардно, тогаш ова вино е токму за вас.

 

Риби- Розе: Рибите се олицетворение на емоции. Тие се чувствителни, креативни и исклучително уметнички типови. Магичниот вкус на Розето е токму за нив.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *