ПСЖ ќе пушти во продажба вино „Шато Бекам“

Пари Сен Жермен, францускиот гигант кој со богатите спонзори од Катар планираат во блиска иднина да ја освојат Европа ќе започне со производство на вино со името на Бекам.
Парискиот клуб сака по секоја цена да го искористи името на најкомерцијалниот фудбалер на светот Дејвид Бекам, кој во француската престолнина игра бесплатно, односно неделната плата оди во хуманитарни цели. Според најавите, ПСЖ ќе пушти во продажба вино кое ќе се вика „Шато Бекам“ и наскоро ќе се официјализира соработката со винаријата од регионот Кот де Бурж.

Paris Saint-Germain's English midfielder David Beckham looks on during the Champions League quarter-final football match between PSG and Barcelona at the Parc des Princes stadium in Paris on April 2, 2013.    AFP PHOTO / KENZO TRIBOUILLARDKENZO TRIBOUILLARD/AFP/Getty Images
Paris Saint-Germain’s English midfielder David Beckham looks on during the Champions League quarter-final football match between PSG and Barcelona at the Parc des Princes stadium in Paris on April 2, 2013. AFP PHOTO / KENZO TRIBOUILLARDKENZO TRIBOUILLARD/AFP/Getty Images

Виното би требало да се најде во клупските продавници, како и во рестораните и баровите веќе до крајот на годината. Бекам зимава дојде во Париз откако заврши со седумгодишната авантура во САД и потпиша петмесечен договор на „Паркот на принцовите“ и според проценките францускиот клуб од неговото име ќе заработи над 20 милиони евра во овој период.

 

Бекам е првиот фудбалер кој успеал да стигне до приходи од една милијарда фунти само од продажба на дресови во клубовите за кои настапувал.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *