Едно вино со Фергусон ме направи подобар тренер

Стратегот на Тотенхем, Маурисио Покетино не го криеше воодушевувањето од кратката средба што ја имаше со Сер Алекс Фергусон. Многумина тогаш сметаа дека тоа е најава за преселба на Покетино на „Олд трафорд“, но откако аргентинскиот стратег потпиша нов договор со Тотенхем тој проговори и за двата часа минати во друштво со екс-менаџерот на Манчестер јунајтед.
„Едно вино со Ферги ме направи подобар менаџер. Колку и да звучи нереално, точно е. Научив толку многу од него за толку кратко време. Секој збор што го кажа, секоја реченица, беше голема лекција за мене и мојот помошник Хесус Перез. Дефинитивно ми помогна да согледам некои работи и да станам подобар стратег. Можете да му ја прочитате книгата, но кога ќе го видите пред вас, увидувате зошто е тој толку голем, зошто е Сер Алекс Фергусон. Не можев да заспијам ноќта по средбата со него“ – емотивно раскажува Маурицио Покетино за средбата со најдобриот менаџер во историјата на Премиер-лигата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *