Комбинацијата од вино и мед за страстен секс

Од антиката се смета дека медот има благотворно влијание врз либидото.

Во минатото младенците пиеле вино и конзумирале мед секој ден во текот на првиот месец од бракот, за да имаат постојана сексуална моќ.
Најефикасен во комбинација со виното е природниот мед од пчелите кои собираат нектар од цвеќињата.
Најсилните афродизијаци се јасмин и орхидеи. Се верува дека тие и биле омилени на грчката божица на љубовта Афродита.
Самиот мед поради својот вкус и хранливи квалитети е еден од највредните прехранбени производи уште од минатото. Тој го намалува мускулниот замор, а гликозата во него се апсорбира од организмот многу побрзо од шеќерот. Затоа е одличен избор ако имате потреба од енергија, на пример пред секс, советуваат експертите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *