7 Рецепти за совршени летни коктели со вино

Ретко кој не сака алкохолно освежување среде лето, посебно ако е составено од омиленото вино и слатко, сезонско овошје.

Подгответе си рај во чаша за 10 минути со следниве 7 рецепти:

Постапката е секогаш иста – Го ставате овошјето во сад или бокал, го преливате со виното и соковите, додавате мраз, засладувате, зачинувате по желба и послужувате.

Розово вино со лимон и јагоди

750ml Розе вино
1 шолја сечкани јагоди
¼ шолја сок од лимон
1-2 лажички мраз

7-recepti-vino-ovosje-raj-vo-casa-2
Бело вино со лубеница и нане

2-3 резенки лубеница
Ливчиња нане
750ml бело вино
1-2 лажички шеќер во прав

7-recepti-vino-ovosje-raj-vo-casa-3
Бело вино со цитрусна арома

1 шолја сок од грејпфрут
2 кивија
2 шолји лимонада
750ml бело вино

7-recepti-vino-ovosje-raj-vo-casa-4
Бело вино со киви и ананас

2 шолји сок од ананас
2 кивија
1 шолја зелен чај
1 шолја бело вино

7-recepti-vino-ovosje-raj-vo-casa-5
Бело вино со сок од јаболка

1 ½ шолја сок од бистро јаболко
1 шолја кисела вода
750ml бело вино или шампањ
Свежи јаболка на коцки

7-recepti-vino-ovosje-raj-vo-casa-6
Бело вино со коњак и праски

3 шолји оладен сок од праски
1 шолја сок од ананас
750ml бело вино
Неколку капки коњак, по вкус

7-recepti-vino-ovosje-raj-vo-casa-7
Шампањ со јагоди и цимет

2 шолји сечкани јагоди
1 сечкан портокал
1 сечкан лајм или лимон
Ливчиња нане
1 лажичка цимет
750ml бело вино или шампањ

7-recepti-vino-ovosje-raj-vo-casa-8

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *