Мурињо преферира Barca Velha

Навивачите на Манчестер Јунајтед во Жозе Мурињо гледаат вистински заменик на славниот Сер Алекс Фергусон, со кој португалецот освен врвните менаџерски квалитети ја дели и пасијата за вино.

 

Португалецот е голем почитувач на виното, а како свое омилено најчесто го истакнува Barca Velha, надалеку познт португалски црвен бренд од долината Дуро, чија цена по флаша вино се движи околу 450 долари.
Barca Velha е единствено вино кое не им должи ништо на модните трендови, туку репутацијата ја стекнало исклучиво на префинетиот стил од четири локални сорти на грозје – Touriga Nacional (40%), Touriga Franca (30%), Tinta Roriz (20%) i Tinto Cão (10%), ubranih sa vinograda Quinta da Leda.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *