Тава со свинско месо и вино

Уште едно превкусно јадење создадено за овој период од годината.
1. Месото се става во тава за печење, се додават вода, вино, црн бибер, оригано, сол, вегета и кари. Се покрива со фолија и се печи час и половина .
2. Додека месото е во рерна во тавче ги пржиме кромидот, морковите и печурките. Сето тоа го додаваме на месото, убаво промешуваме и го ставаме во рерна да се прави уште 20-25 минути.
3. Пред вадење се става рендан или исечен на тенки парчина кашкавал.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *