Пробајте чоколадно вино

Британските научници тврдат дека чоколадото и црвеното вино не само што се корисни, туку морате да ги вметнете во вашата секојдневна исхрана.

Ние се согласуваме со нив и откривме интересен начин како да ги комбинирате овие одлични производи во топол пијалак.

esenski-recept-cokoladno-vino-2

 

Потребни состојки за двајца:

1.5 шолја млеко
1 шолја црвено вино (по можност Cabernet Sauvignon)
1/3 шолја изрендано темно чоколадо
Слатка павлака за декорација
Подготовка:

Во сад ставете ги млекото и чоколадото и растопете ги додека не добиете совршено соединета смеса. Топете ги на средна температура.

esenski-recept-cokoladno-vino-4_copy

Кога ќе добиете густо чоколадно млеко додадете го виното и продолжете да мешате.

esenski-recept-cokoladno-vino-5

Кога ќе забележите дека и виното е малку загреано, истурете го во две шолји.

esenski-recept-cokoladno-vino-1
Уживајте!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *