Како да направите чоколадно вино

Британските научници тврдат дека чоколадото и црвеното вино не само што се корисни, туку би требало да бидат вклучени во нашата исхрана. Не само што се сложуваме со ова туку ви нудиме и рецепт за да си го направите овој фантастичен пијалок.

Состојки:

1,5 шолја млеко

1 шолја од вашето омилено црвено вино

1/3 шолја исечканпо црно чоколадо

За украс по желба можете да додадете шлаг

Приготвување:

Во сад со долга дршка ставете ги млекото и чоколадото и мешајте додека чоколадото не се стопи и не се соедини со млекото на тивок оган.
Кога ќе добиете густо чоколадно млеко, додадете во садот вино и повторно загрејте го пијалокот.
Ставете од чоколадното вино во чаши или шолји, додадете ако сакате и изматен шлаг и уживајте!

red-wine-hot-chocolate-5-696x1044

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *