Светот го одбележува светскиот ден на вареното вино

Секој трети март светот го празнува денот на вареното вино, Mulled wine day. Еден од најомилените зимски пијалоци, вареното вино денес може да се сретне во безброј комбинации и варијации, но за денес ќе Ви го предложиме нашиот омилен рецепт мирисно варено вино.

 

За варено црвено вино потребни ви се следните состојки:
1 и 1/2 црвено вино
200 грама шеќер
1 портокал
1 лимон
1 зелен лимон
1 ванила
1 стапче цимет ( може и во прав)
6 карнфилчиња
малку морско оревче
6 ѕвезди анис

Начин на подготовка: Во тенџере ставете 200 гр. шеќер, во тенџерето ставете го сокот од исцедебниот портокал но и кората од портокалот. Искористете ја кората од лимонот и од зелениот лимон.Ставете го внатре стапчето од ванила, цимет, 6- те карнфилчиња, изрендајте малку морско оревче и ѕвездите анис. Полите ги со виното и ставете да се вари. За нов вкус можете да додадете малку и зачинет рум.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *