Велигденски јајца во црвено вино

Одбележувањето на најголемиот христијански празник Велигден долги години наназад излегува надвор од воспоставените норми и граници, особено кога се во прашање велигденските јајца. И годинава милиони домаќинки ќе пробаат да бидат што е можно покреативни во обавувањето на една од најважните велигденски задачи.
А годинава светскиот тренд се кристални јајца фарбани во црвено вино, а како да ги подготвите истите, прочитајте го следниот рецепт.

Потребно е:

5 јајца

500 мл црвено вино, по избор, се препорачува домашно

eдна лажица сол

Подготовка:

Ставете ги јајцата во сад, а црвено вино сипете толку колку да ги прекрие јајцата. Додајте и сол.

Кога виното ќе зоврие, нека продолжи да се варат уште пет минути. Потоа, поклопете го садот и оставете го така од 8 до 12 часа, или да отстојат преку ноќ.

Наутро извадете ги и ставете ги на крпа да се исушат.

Посебно ќе се изненадите кога ќе почнат да светкаат од кристалите кои ги создава виното.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *