Седум прични зошто да се напиете вино и денес

Од виното имаме многу здравствени придобивки, секако ако се пие во умерени количини. Еве 7 причини поради кои треба да се испие чаша вино.
Добро е за срцето

Фитохемикалиите кои се наоѓаат во виното ќе ви го покачат добриот холестерол, a антиоксидансите кои ги содржи ќе ја заштитат слузницата на коронарните артерии. Една до две чаши црно вино дневно е оптимална количина која ќе ви помогне веднаш да ја почувствувате користа.

Го спречува оштетувањето на слухот кое настанува поради голема бучава

Ресвератролот кој се наоѓа во црвеното вино, може да помогне да го заштитите слухот, покажа неодамна спроведеното истражување. Затоа пуштете ја погласно омилената песна и уживајте во чаша вино.

Ја штити кожата

Тајната е повторно во антиоксидансот ресвератролот. Ги неутрализира слободните радикали кои ја напаѓаат кожата. Наточете си чаша вино и поздравете со оштетената кожа.

Превенција од мозочен удар

Конзумирањето алкохол во умерени количини може да помогне да се спречи згрутчувањето на крвта, како и насобирањето холестерол во артериите што го намалува ризикот од мозочен удар.

2D274906094873-today-wine-140612-04_converted

Го регулира шеќерот во крвта

Алкохолот ја подобрува реакцијата на телото на инсулинот кој го регулира шеќерот во крвта. Кога нивото на шеќер во крвта е под контрола, вашето тело нема да ја претвора гликозата во масти.

Го подобрува квалитетот на спермата

Добра вест за двојките кои настојуваат да станат родители. Ново истражување откри дека кај мажите кои пијат по чаша вино дневно два до трипати неделно е намалена веројатноста за абнормалност на спермата. Затоа понудете го својот љубен со чаша вино во комбинација со продукти кои имаат афродизијачки својства и – уживајте.

Поттикнува подобро помнење и размислување

Умереното консумирање алкохол може да го попречи когнитивното пропаѓање, затоа што ја поттикнува и подобрува циркулацијата во вашиот мозок.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *