Ван Гал добивал по 6 шишиња вино за секоја победа над Ливерпул

Поранешниот менаџер на Манчестер јунајтед, Луј ван Гал, вели дека сѐ уште има некои добри спомени од не така успешниот период на клупата на Црвените ѓаволи.
Еден од таквите е и договорот помеѓу него и претседателот на клубот, Ед Вудворд, кога овој му понудил по шест шишиња вино за секоја победа над Ливерпул.
„Имам одлично спомени од Јунајтед и мојот однос со навивачите и стручниот штаб беше исто таков. Нашиот претседател Ед Вудворд ми вети шест шишиња црвено вино за секоја победа над Ливерпул. Па, победивме четири пати и поради тоа имам колекција од такви вина“, изјави Ван Гал.
Холанѓанецот на клупата на Јунајтед го наследи Дејвид Мојс во 2014 година и таму остана две години. Покрај себе го имаше Рајан Гигс како асистент и од нив се очекуваше да ги вратат успешните резултати од ерата на Алекс Фергусон. Сепак тие изостанаа, а Ван Гал пред една година беше заменет со Мурињо.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *