ФОТО: Вечер на врвни специјалитети и одбрани вина во ресторан „Ексклузив“

Во рамките на одбележувањето на деновите на младо вино, но и со цел промоција на виното, винската култура и гастрономија, најдобриот ресторан во централна Македонија, ресторан Ексклузив, во соработка со винаријата „Тиквеш“ на своите ценети гости им понуди ексклузивна вечер исполнета со врвни специјалитети и одлична селекција на вина.

Топлото добредојде во пријатниот амбиент на ресторанот кој од 1984 година е синоним за врвна храна и беспрекорна услуга, овој пат беше надополнето со здравица за безброј вакви вечери со шармантниот Совињон Бланк, суво бело вино кое се одликува со светла жолто-зелена боја.

DSC_1091

Вечерта низ која не водеа Сијче Костадинова, шеф на кујна во ресторан „Ексклузив“ и енолозите Ќире Петров, Наташа Петрова, Никола Кузмановски и Александра Ристова официјално започна со комбинацијата од медитеранска салата со Александрија Куве од специјално селектираните вина на Тиквеш.

DSC_1143

DSC_1185

Паштетата од тиквешки крап на подлога од рестован компир со прелив од брокула и путер делуваше апсоултно неодоливо во комбинацијата со Виоње, најновиот производ на винарската визба Тиквеш. Се работи за суво бело вино произведено од интернационална сорта на грозје која е особено популарна во Франција. Се одликува со лимон жолта боја и нагласени ароми на кора од портокал, манго и праска, дополнети со ноти на бело чоколадо, кокос и ванила кои се резултат на шестмесечно одлежување во специјални дабови буриња.

DSC_1237
Напливот на емоции предизвикан од спојот на врвните специјалитети, одбраните вина и специјално одбраната музика кулминираше со главното јадење, јунешки пепер бифтек со четири вида на бибер во гарнир од тагатели со они олион сос надополнето со ексклузивното Барово.

DSC_1265

Финалето донесе кезе кохен и Розе Класик кои само ја комплетираа вечерта која се граничеше со совршенството.

DSC_1290
Задоволството на сите присутни дефинитивно е причина да им се овозможи истото уживање на што поголем број љубители на врвната храна и вино, па сопственикот на Ексклузив, Трајче Велков верува дека многу наскоро ќе има уште многу вакви и слични настани. А до тогаш, продолжуваме да уживаме во врвните специјалитети кои се дел од менито на најдобриот ресторан во централна Македонија.

DSC_1166

DSC_1181

DSC_1183

DSC_1311

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *