Не пропуштајте вечерта да ја завршите со чаша црвено вино

Црвеното вино е омилен пијалaк за многумина, а исклучок не се ниту научниците. Речиси секој ден се појавува студија, откривајќи ги неговите неверојатни квалитети, но, колку е навистина корисно црвеното вино за здравјето?

Излегува дека секоја чаша црвено вино може да донесе многу придобивки – физички и ментални. Сепак, треба да наведеме дека тоа е само чаша, бидејќи поголемите количини може да ви наштетат.

Па, зошто да пиете чаша црвено вино секоја вечер?

1. Корисно е за срцето

Антиоксидантите во црвеното вино, наречени флавоноиди, го намалуваат ризикот од срцеви заболувања, а и го намалуваат нивото на лошиот холестерол и го зголемуваат она на добриот.

Според истражувачите на Универзитетот во Калифорнија, некои сорти имаат повисока концентрација на флавоноиди од другите. Тие сметаат дека највисоката количина е во Каберне Совињон.

2. Олеснува депресија

Додека прекумерното пиење е поврзано со проблеми кои влијаат врз менталното здравје, пиењето чаша црвено вино дневно може да го направи спротивното.

Податоците од една неодамнешна студија покажаа дека луѓето кои консумираат помеѓу 2 и 7 чаши вино неделно имаат помала веројатност да страдаат од депресија отколку оние кои пијат повеќе или помалку.

wine

3. Тоа е корисно за гастроинтестинално здравје

Јогуртот не е единствениот начин да го помогнете здравјето на дебелото црево. Истражувачите велат дека потрошувачката на црвено вино ги зголемува нивоата на добри бактерии во дигестивниот тракт.

4. Помага во меморијата

Полифенолите кои се наоѓаат во чајот, оревите, овошјето и какаото може да ја подобрат вашата меморија и да го намалат ризикот од Алцхајмерова болест.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *