Кои се најубавите шест вински региони во Европа?

Живописните пејзажи, екстензивните лозја, богатата историја и најдобрите вина во светот – што повеќе сакаат љубителите на вино и патувањата?

„Wanderlust“ раскажува за шесте најдобри региони на вино во Европа.

Лангедок, Франција

Лангедок-Русиљон, кој е едноставно познат како Лангедок, е историска област на јужниот брег на Франција. Таа произведува над 1/3 од виното низ целата земја.

Од мај до август, таму има е период кога има голема суша. Лангедокските рамнини се најжешките и најсушните региони на Франција.

Лангедок ги привлекува туристите со плажи, планини, идилични села и, се разбира, вино.

Задолжително пробајте го виното Benjamin Darnault Minervois (2016). Меко, класично вино.

Vineyards_in_Chate_1876328a

Тоскана, Италија

Областа Кианти во Тоскана е еден од најубавите во целиот регион – живописен пејзаж со зелени ридови, покриени со лозја, маслинови дрвја и камени селца. Во близина се наоѓаат и други региони за производство на вино – „Брунело ди Монталчино“ и „Нобиле ди Монтепулчано“.

toskana-4
Риоха, Шпанија

Вината Риоха ќе го здржат вашето внимание исто толку колку и оние од Бордо и Бургундија. Главниот регион за производство на вино е Темпраниљо.

Риоха е слабо познато место. Недооценето. Сепак, таа нуди прекрасни сценографии и средновековни села, бескрајни лозја и маслинови градини.

la-rioja

Рајнланд, Германија

Ова е вториот по големина регион за производство на вино во Германија. Пејзажот е идиличен, постојат реки, шумски области и безброј пешачки патеки.

Овде, љубителите на виното можат да видат како се одгледува „Пино Гри“, што е тешко да се претвори во пијалок.

sachsen-german-wine-region-radebeul

Дору, Португалија

Дору е регион познат по производство на вино. Тој се наоѓа на реката Дору и е заштитена од атлантските ветрови со планини. Климата е блага, медитеранска.

Douro-Valley-Portugal-Hero
Долината на Лоара, Франција

Долината се наоѓа во средината на реката Лоара, во централниот дел на Франција. Популарно наречен „градината на Франција“, која што нуди бескрајни лозја, овоштарници и аспарагус полиња кои растат долж бреговите на реката.

Поголем дел од годината климата е пријатна. Реката често служи како линија за поделба помеѓу времето во северна и јужна Франција. Тука летото е жешко. Освежувачките ветрови од Атлантикот го ублажуваат.

vineyard-mosel-valley

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *