Најдобрите вински коктели за ова лето

Летото само што започна, а со тоа и горештините. Спасот од летните температури вообичаено и годинава ќе го бараме покрај некоја водена површина, но и во чаша вински коктел.

Коктелите се одличен начин да ја изгасите жедта и да се освежите, особено ако тие се направени од свежо овошје и вашето омилено вино.

Следните рецепти ќе ви дадат идеи како да направите освежителни коктели од вино и сезонско овошје.

Коктел од јагоди и праска

2

Состојки:

750ml бело вино
2 праски (излупени, без семки, исечени на парчиња и замрзнати)
2 чаши јагоди (исечени на мали парчиња и смрзнати)
Начин на подготовка:

Измешајте во блендер 2 чаши вино и исечените праски.

Потоа истото направете го со јагодите и преостанатото вино.

Ставете ги двете смеси во фрижидер, вадејќи ги и мешајќи ги на секои 15 минути, сè додека не забележите дека станале помалку течни.

Наполнете ја чашата до половина со едната смеса, а потоа додадете ја другата. Декорирајте со малини, капини или парчиња друго овошје.

Белини

3

Состојки:

5 праски
750 ml пенливо вино
Начин на подготовка:

Излупете ги праските и отстранете ги семките.

Ставете ги во блендер и убаво измешајте.

Наполнете ја чашата до пола со смесата и додадете вино или шампањ.

Декорирајте со парче праска.

Коктел од шумско овошје

4

Состојки:

50g замрзнати малини, капини, боровиники…
750ml црвено вино
1 чаша лимонада
1 лажица шеќер (по вкус)
Начин на подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер и мешајте додека не добиете хомогена смеса.

Добиената смеса ставете ја во замрзнувач најмалку 6 часа.

Смрзнатата течност ставете ја кратко во блендер, колку да се исечка и претурете ја во чаша, декорирајќи со малини, капини, боровинки и лист нане.

Коктел од боровинки

5

Состојки:

750ml бело вино
4 чаши смрзнати боровинки
200g сладолед (најдобро одговара ванила)
100ml сируп (по избор)
Начин на подготовка:

Ставете ги во блендер боровинките, виното и сладоледот и мешајте додека не добиете хомогена смеса.

Додадете го сирупот.

Послужете во изладени чаши.

Овошен коктел

6

Состојки:

150g замрзнати јагоди
5 замрзнати праски
150g замрзнато грозје
2 чаши бело вино
Начин на подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер и мешајте додека на добиете хомогена смеса.

Послужете во чаша, украсувајќи со парче овошје.

Сангрија

7

Состојки:

300ml црвено вино
70ml бренди
70ml сок од портокал без пулпа
250g замрзнато овошје или бобинки (праски, ананас или мешавина од шумско овошје)
Начин на подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер и мешајте додека на добиете хомогена смеса.

Послужете во чаша, украсувајќи со свежо нане.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *