Ова зимо, пробајте топол крем од чоколадо и вино

Топлиот крем од чоколадо и вино е како создаден во овие доцни есенски денови. Плус тоа, е повкусен и од топлото чоколадо. Еве еден брз рецепт како да го направите топол крем од чоколадо и вино:
СОСТОЈКИ:
6 жолчки
¾ шолји шеќер во прав
3 лажици какао во прав
1 мала шолја бело вино

ПОДГОТОВКА:
Се полни лонец со вода до половина и се остава да врие.
Се ставаат во сад жолчките со шеќер во прав и се матат.
Се ставаат во белото вино, па се става какао и се става садот над водата која врие да се меша на пареа.
Се служи во стаклени шолји.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *