За вечера подгответе риба со вино во тава

За оваа неделна вечер направете вкусни филети риба ослич со вино во рерна.
СОСТОЈКИ:
4 парчиња ослич
100 мл. бело вино
2 домати
2 лимони
1 кромид
сол и бибер, маслиново масло
ПОДГОТВКА:
Се става сол и бибер на филетите риба, се преливаат со вино и се оставаат да впијат 30 минути.
Се ставаат на тепсија со сечен кромид и домати, па кругови лимон гое.
Се става белото вино и сок од вториот лимон, па маслиново масло.
Се пече на 200 степени додека не бидат крцкави.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *