Црвеното вино лечи се, освен алкохолизам

Многупати сме пишувале дека црвеното вино е корисно за здравјето на секој човек, се разбира ако се пие умерено. Но, ако навистина сакате да ги почуствувате благодетите врз вашето здравје од виното, тогаш одбере суво црвено вино. Еве и зошто.
Сувото црвено вино содржи значителен износ од најважните елементи за здравјето и животот на луѓето. Прво, аминокиселините и хемикалиите неопходни за нормализирање на метаболизмот, развојот, растот и заштитата на клетките. Покрај тоа, црвено вино содржи магнезиум, кој ја стимулира работата на срцевиот мускул, железо, кое заштедува од анемија, хром, кој ја промовира синтезата на масни киселини, цинк, кој нормализира киселост, рубидиум, кој ги отстранува радиоактивните елементи од телото.
Поради високата содржина на хранливи материи, сувото црвено вино активно се користи за медицински цели. Ја поддржува срцевата активност, ги проширува крвните садови, го спречува развојот на атеросклероза, го намалува нивото на холестерол. Ако редовно користите црвено вино, постепено ќе ги отстрани штетните материи од крвните садови.

120112043129-red-wine-glasses-pouring-story-top
Сувото црвено вино кое содржи многу танини пак помага во случај на гастроинтестинални пореметувања и помага да се отстранат токсичните материи од телото. На оние пак кои страдаат од анемија им се препорачува да пијат 2 чаши црвено вино дневно. Со авитаминоза, црвеното вино ќе го обезбеди телото со есенцијални амино киселини и витамини.

Сувото црвено вино го зголемува апетитот, го нормализира метаболизмот (што, пак, помага да се нормализира тежината), и го подобрува функционирањето на гастроинтестиналниот тракт.

Црвеното суво вино го нормализира и спиењето и го забавува процесот на стареење. Тоа придонесува за спречување на рак, третира кариес и заболување на непцата.

a-glass-of-red-wine
Се разбира, не смеете да претерате со него, па препорачаната количина е не повеќе од две или три чаши дневно за мажи и не повеќе од една и пол – за жени. Идеално, еден пијалок е доволно за вечера. Покрај тоа, мора да се запомни дека здравствените придобивки носат само природно, висококвалитетно вино од зрело црвено грозје. Ваквите вина го вклучуваат француските сорти грозје “Каберне”, “Совињон”, “Пино Ноар”. Вториот, патем, е еден вид “еликсир на младоста”.
Сепак, злоупотребата на било кое, дури и највисоко квалитетно вино ќе донесе повеќе штета отколку добро, претворајќи ги своите лековити својства во штетни. Французите, за ова имат една интересна шега, виното може да ги излечи сите болести, освен алкохолизмот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *