Ниту ручекот со Макрон не го премисли Трамп да се откаже од тарифите за француското вино

Американскиот претседател Доналд Трамп, за време на средбата со неговиот колега Емануел Макрон, пред почетокот на самитот на Г-7, разговарале за зголемените трговски тенизии меѓу двете земји. Трамп се закани дека ќе воведе тарифи на француското вино кое се увезува во САД, како одговор на данокот за дигиталните служби кои официјално ги воведе официјален Париз.
Ова е втора закана на Трамп во период од само 40тина дена кон француските вина, кои во голем дел се извезуваат на американскиот пазар.
Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, порача претходно дека Европската унија има поготвен одговор доколку Трамп одлучи да воведе тарифи на француското вино.
Покрај виното, тема на разговор меѓу Трамп и Макрон биле кризите низ светот, вклучувајќи ги и климатските промени, како и ситуацијата во Либија, Иран и Русија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *