Мадеира, уникатниот вински бисер на Португалија

Виното Мадеира потекнува од португалскиот остров Мадеира, кој се стекнал со слава како родно место на збогатените вина. Алкохолниот пијалок има оригинален, богат вкус, богато буке и незаборавна килибарна боја.
Виното Мадеира е суво десертно вино, направено од различни сорти на грозје. При подготовката, ова невообичаено вино се подложува на термичка обработка. Готовиот пијалок има нијанси од слама жолта до темна килибар боја. Вкусот е необичен, со ноти на орев и карамела. Букето е богато со разни ароми со ноти од чад и пржена кора од леб..
Како и другите суви вина, португалскиот пијалок може да се чува долго време. Колку е постар алкохолот, толку повеќе неговиот вкус и арома стануваат понежни и рафинирани.
Мадеира е направена од четири главни сорти на грозје, кои се разликуваат во содржината на шеќер.

Малвазија е најслатка сорта, готовото вино има вкус на силна арабика и карамела.
Боал е грозје кое се користи за правење полу-сладок пијалок со лесна горчина..
Вердело е сорта на бело грозје што се користи за правење полусув пијалок. Готовото вино има вкус на овошје и мед.
Серсиал E Бери се користи за производство на суво бело вино со буке на цитрус и зачини.

doliveiras-madeira
Куба де калорија е брз и достапен начин за изложување на виното на температура. Резервоари изработени од челик или бетон, опремени со специјални цевки, се загреваат до 55 ° C и се одржуваат 3 месеци.
Армазем де калор – со овој метод, вината стареат во дабови буриња во внимателно загреана просторија од шест месеци до една година.
Кантеиро е најскапиот метод. Бурињата со идна Мадеира се чуваат во таванот под влијание на директна сончева светлина. Благодарение на ваквите услови, виното е во состојба да зрее долго време 30-100 години и да не загуби од својот квалитет.
Зголемената температура за време на зреењето служи како катализатор за започнување на реакцијата Maillard, која му дава на пијалокот килибарна боја и вкус на карамела поради интеракцијата на аминокиселините и шеќерот. Во процесот на зреење, неопходна состојба е аерација – заситеност на пијалокот со кислород.

Regs-wine-blog-photo-aging-old-madeira-wines-in-hot-warehouse-attics

Најчесто, разновидноста на Мадеира зависи од изложеноста:
најдобар (стандард) – 3 години;
резерв – 5 години;
резерв вела (специјална залиха) – 10 години;
исклучителна залиха – 15 години;
frasqueira – од 20 години и погоре.
По вкус, името на сортата на вино се совпаѓа со разновидноста на грозје. Дополнително разликувајте:

Солера – пијалок од 2-3 жетви на грозје со различни периоди на стареење.
Дождовница – Тинто Небра Мадеира.
Мадеира се одликува и како посебен вид за употреба при готвење. Ова вино е со низок квалитет сорти што треба да се додаде во сосови и брашно јадења. Истурете со бибер и сол.

Justinos-Colheita-Madeira-wines-

Мадеира може да се послужи како аперитив и дигестив. Се препорачува да се служи разладено, оптималната температура е 16-18 ° C. Се препорачува да се пие со јадења од живина, ладни закуски со шунка, црн дроб или говедско јазик приготвено со такво вино..
Зготвеното вино е совршено и со десерти како што се тирамису, пита од ванила, штрудла со јабоки и со сладолед од ванила, десерти со карамела. Комбинирајте ја Мадеира со нектарини, кајсии, праски, сушено овошје и смокви.

Овие виноа можете да ги комбинирате и со следните сирења: мувлосан Roquefort, gruyere или крем сирење од Шведска или Финска.
Не заборавајте да се восхитувате на оригиналната боја на килибарниот пијалок, а потоа уживајте во аромата и вкусот на виното, кое е заситено со сонцето и морскиот воздух на Португалија.