Infos sur Paris

Ако отсекогаш сте се прашувале зошто француските жени се толку еластични и убави, без ниту еден грам целулит, ја откриваме нивната тајна.

Многумина од нас би се бореле со посебна диета, но нивната секојдневна рутина е направена од сирење, чоколадо и вино, без напрегање.

Овие 10 правила се дел од француската традиција, благодарение на што овие дами се сметаат за една од најубавите, најубавите и најнежните во светот.

1. Храната е света

Ова е основниот постулат на секој Французин кога станува збор за исхраната. Трпезариската маса е олтар и на тој начин се приближува – со почит, грижа и loveубов. Ова пред сè значи дека брзата храна не е во прашање. Тие обично ручаат и вечераат во ресторани или кафулиња, а оброкот е повод да уживате во убавината и да го споделувате со пријателите. Количините не се оптоварени, но опседнати се со квалитетот и изгледот на храната. Само таквата храна е храна за душата (ако им верувате).

2. Секогаш избирајте квалитет

Најдоброто, најсвежото, најфиното – ова е секогаш првиот избор на просечна Французинка. Тие порано ќе одлучат за помалку, и поскапи и подобри, отколку за повеќе, и поевтини. Малку добро чоколадо или домашна торта наместо ефтин сладолед, малку свежа риба, наместо ефтино пилешко сомнително потекло.

ВНИМАНИЕ: ДАЛИ ПРИМЕРУВАЈТЕ ДА ГО ОБВРСУВАТЕ ОВОЈ, КАНЦЕРОГЕНИК !!! (ВИДЕО)

3. Спуштете ја вилушката на плочата

Французинот сака да јаде бавно. Таа нема да оди по дел толку гладни како што е, туку ќе ја спушти вилушката помеѓу грицките и ќе го посвети тоа време на разговор со пријателите. Wе се џвака полека, и ќе си го позајмува секое залак. Оброк е можност да славиме добар вкус и пријателство.

4. Не се одрекувајте од задоволството

Малите „грешни задоволства“ се апсолутно пожелни. Приоритет е на француските жени да бидат среќни и среќни и како ќе успеат доколку нешто што го сакаат се откаже целосно. Наместо тоа, тие избираат да го доведат во мали количини. Затоа дури и не го гледаат тој калоричен бри или патка-паштета на стомакот. Се разбира, тие се свесни дека кроасаните не треба да се пушат два пати на ден, но кога ќе го сакаат тоа, тие нема да го негираат.

ENЕ БЕСПЛАТНО СЛАВНИОТ ПОВЕЕ БЕСПЛАТНО: Откријте ја комбинацијата на храна што ја имате сите и тостичните масти

5. Сè е во рамнотежа

Французите многу добро ја знаат разликата помеѓу задоволството и живеењето. Ако сакаат да ја задржат линијата, сигурно нема да стигнат на тортата, лебот и сирењето во ист ден, туку ќе бидат прилагодени за тоа. Постои тајна во тој чин на балансирање – ако јадевте торта после ручек, ќе имате лесна вечера, можевте да се третирате со чоколадо следниот ден, а ден после тоа би било ореви.

6. Нема претерување со шеќер и сол

Елеганцијата на вкусот е карактеристичен квалитет во француската кујна. Зачините се користат само за подобрување на природниот вкус на состојките и аромата на состојките. Претерувањето во ништо не е добро и ги учи уште од млада возраст. Ништо премногу слатко, премногу слатко, премногу, само не излегува од нивниот пат, пишува порталот lepotaizdravlje.rs.

7. Тие трпеливо ќе чекаат на вечера наместо да јадат „нешто од нозе“

Чаша кафе со некои бисквити природно доаѓа меѓу оброците, но како и со сè, нема претерување. За неа, гладот ​​е само возбудлив аперитив пред вечерата, па затоа повеќе би чекала за таа сочна парче месо и салата наместо да ја јаде хамбургер. Ако е премногу гладна, таа ќе се лекува со малку лесен јогурт без засладувач.

8. Поставувањето табела е уметност

Има ли повеќе од тоа отколку да го јадеш јадењето полека, во добро друштво, на убаво украсена трпеза? Не за Французите. Тие не се навикнати да имаат компјутерски ручек за време на кој ќе треба да ги лижат прстите за да продолжат со пишување на тастатурата. Долгите паузи за ручек се вообичаена работа во Франција, а совршената маса е совршено плато за уметничко дело како што е храна.

9. Физичката активност е за јадење, а не за консумирање калории

Дел од националната култура во Франција е активен физички живот. Француските жени сакаат пешачење, пешачење, кајак, играње тенис, џогирање, скијање… и многу шетаат! Сето ова е составен дел од нивните животи, а не очајниот начин да замолчат фигура. Агресивната вежба за нив е насилство врз сопственото тело и психа, и ова, што сфативте досега, не е во прашање.

10. Французите не се казнуваат за своите грешки

Сите сме само луѓе и сакаме да се израдуваме. Дури и кога претеруваат, француските жени нема да бидат очајни за тоа, ниту ќе се мразат и казнуваат. „Преку трње до вездите“ едноставно не е крилен човек кој некогаш успеал да удри француски менталитет. Ако мораше да брои калории секој ден, ќе падне во длабока депресија. Таму лежи тајната на живеењето со задоволство.

 

Позајмено од: srbijadanas.com