Истарска гастрономија и вино

Истарската гастрономија и виното е вечна инспирација и рефлексија на историските, географските и климатските одлики на полуостровот, што крие вистинско богатство на вкус.

Разновидноста што ја нуди Истирската кујна не остава ниту едно непце рамнодушно. Полифонијата на вкусови и мириси што никогаш не сте ги виделе е под влијание на различни историски и културни традиции што се испреплетени во народната кујна за време на турбулентното истринско минато.

Истарската гастрономија е подарок на незагадена зелена природа и убавина на морето што го опкружува Медитеранскиот полуостров, што исто така е резултат на магија на воздушни јадења што не можете да ги заситете и чии вкусови постојано ве покануваат да вкусите нови, традиционално подготвени деликатеси.
Без разлика дали се сместени во внатрешноста на полуостровот во модерна вила со базен или по должината на крајбрежниот бисери на Истра, во прекрасно дизајниран апартмани , ова ено-гастрономски дестинација нуди локални специјалитети, во секој интимна агол на мистериозен Истра

идејните вредности на сино-зелена рај

Врз основа на медитеранската и италијанската кујна, Истрирската храна претежно се готви, со многу ароматични зачини, вински оцет, маслиново масло и вино, служена исклучиво со локално свежи состојки.

Ако шетате по крајбрежната Истра, свежината на морето, преплавена со интензивни мириси од околните ресторани, ќе ве наведе да ги вкусите цените бела риба или прицврстувачи, школка на капачето на Јакоб, или она што е познато овде како капари за кои вистинските гурмани сметаат дека се едни од највкусните школки во светот за мешање солена вода. со свежа речна вода, ракчиња кои импресионираат во големина, супа или рижото со морска храна, јадрански лигњи или риба од морска храна, печени ракови и други деликатеси кои обезбедуваат врвно уживање.

Тајната на ентериерот на Истра лежи во аромите на традиционалната храна, затоа не пропуштајте да го пробате дегустацијата на јадења засновани на месо и тестенини – телешко месо под јасно bellвонче, омболо и колбас со кисела зелка, фузи или гночи во менито, вкусно зеленчук од зеленчук, овчо сирење и други автентични јадења кои стануваат се повеќе на оброк во Истрирски куќи.

Симболот на истриската кујна и кулминацијата на истриската кујна се шунка и тартуфи, две деликатеси кои се третираат со многу грижа и loveубов и се меѓу најздравите производи на Медитеранот.

Најдобрите винарски Истари со хармонична арома

Фактот дека истринските вина се меѓу најдобрите, се потврдува и со големото признание на здруженијата на произведувачи на вино од Истра, чијашто IQ ознака е Istrian Quality и се доделува само на квалитетни и врвни вина. Благодарение на прекрасниот подарок на карпеста земја, зраците на изобилството сонце и Истарскиот човек кој го сочува богатството на почвата, Истра може да се пофали со автохтони сорти на вино меѓу кои најпознато е белото вино со рафинирана ароматичност и свеж вкус, Истрајан Малвазија со познатиот IQ марка. Знакот „IQ“ му овозможува на потрошувачот да ги идентификува оние Истарци Малвазијци чиј квалитет е повисок од оној пропишан со закон за квалитетни вина со географско потекло.

Премиум Истришното вино е неопходен дел од истрирската маса, каде со највкусните специјалитети од регионот ги нудиме најпознатите бели и црвени сорти на Истарско вина како Теран, Мускат, Мерлот и Каберне Совињон.

Интоксивирани од пријатната атмосфера и врвните Истарски вина, откријте зошто античките Римјани ја нарекувале Истра кралска оставата, чајната кујна!

 

Позајмено од: lrossa.com/