Најдобар алкохол за добар секс

Ако го прашате Леон Фелпс – ака „Дама човек“ – за најсуштинската состојка за убовта, Курвоизер ќе биде неговиот одговор секој пат. Како што тој толку славно кажа во трговската марка лапса, „обично ми треба само едно шише Курвоизер и некои Лу Рулс да се возбудувам, знаете?“, Бозе, а особено црвеното вино, е наведено како еден од првите десет афродизијаци за loveубов, но има малку премногу, и алкохолот може да се претвори од тоа да биде добар за вашиот сексуален нагон да биде лош многу брзо – не се преправај дека си единствениот кој не сум имал неколку премногу, а потоа имал не -забавно распетие во чаршафите. Која е идеалната доза за убовта? Дозволете ни да ви го препишеме.

Кога за прв пат ќе земеме една голтка од алкохол, почетните ефекти на алкохолот како еден од најголемите светски социјални лубриканти започнуваат да се задржуваат. Се чувствуваме полабави, поотворени и почесто, многу порелаксирани. Ова е течна храброст за која слушаме толку многу, и затоа многумина од нас се чини дека имаат најголем успех кога сретнуваат некого на некој бар. Во оваа почетна фаза, се чувствуваме посигурни да ризикуваме – што вклучува разговор со таа атрактивна личност низ собата.

Тоа е на ниво од околу еден до два пијалоци, кога повеќето луѓе пријавуваат чувство на најголемо задоволство. Алкохолот ги стимулира рецепторите во нашиот мозок, а при еден или два пијалоци внатре, тоа мало зуење и топло чувство не ги надминуваат чувствата на вртоглавица, гадење, па дури и депресија, кои можат да се појават откако ќе потрошите малку. Исто така, е на ова светло ниво на внес на алкохол кога најверојатно ќе се потрудиме – пиењето и возењето не е единствената работа што треба да ја избегнувате кога сте пијани.

И додека целиот алкохол во умереност помага малку кога станува збор за сексуално задоволство и желба, никој нема повеќе придобивки од црвеното вино, како за мажјаци, така и за жени. За дамите, црвеното вино предизвикува сексуалниот нагон да биде уште поизразен отколку со другите пијалоци, барем според група италијански истражувачи кои откриле дека соединенијата во виното всушност ги зголемуваат нивоата на сексуална желба во поубавиот пол. Она што го открија истражувачите е дека црвеното вино конкретно го зголеми протокот на крв во ерогени области кај жените, што пак доведе до зголемено ниво на желба. Меѓутоа, истражувачите брза да посочат дека по повеќе од пијалок или двајца, другите ефекти на алкохолот почнаа да се држат, што доведе до помалку пријатно искуство. Умереноста, се чини, е клучно.

За мажите, не само што пијат пијалок или две олабавени работи и го зголемуваат протокот на крв во основните области, но црвеното вино, исто така, се чини дека ги зголемува нивото на тестостерон во крвта, неопходен хормон кога станува збор за машки сексуални возбудувања и „апетит“. Нормално, машкото тело се ослободува од тестостерон кога ензимот наречен UGT2B17 придава специфични молекули на тестостерон, овозможувајќи му на телото да го идентификува и да се ослободи од него преку урината. Но, кога конзумирате чаша црвено, соединение во рамките на виното наречено кверцетин ефикасно го блокира UGT2B17, спречувајќи го организмот да го излачува, а со тоа да се подигне нивото на тестостерон во крвта. Сепак, исто како и кај жените, неколку премногу пијалоци и целиот алкохол, вклучително и црвеното вино, можат да имаат обратно дејство, намалување на тестостеронот и намалување на сексуалниот нагон.

Значи, кога станува збор за алкохол и секс, најдобриот рецепт е отворање и разделување шише црвено со партнерот. Тоа е совршена сума за вас секој од нив да има две чаши и да ги доживеете позитивните ефекти кои комбинацијата на вино и секс можат да ги испорачаат, со помала шанса за негативности.