Фиорела мора да живее…

Во 1892 година, Фиорела за прв пат ги отвори вратите во близина на италијанскиот пазар на Филаделфија , каде што ќе продава рачно изработени свински колбаси за следните 125 години. На почетокот на 2018 година, обележјето мама-и-поп продавница ги затвори своите врати, но овој јануари, добива нов живот. Готвачот Марк Ветри отвори еден необичен ресторан со 12 места со кој има свои рачно изработени тестенини од светска класа.

Кога Ветри пред две децении го отвори својот прв, истоимерен ресторан Центар Сити, тој засекогаш ја смени градската трпезарија, служејќи рафинирана италијанска кујна, што беше сосем за разлика од црвените зглобови што го дефинираа пејзажот уште тогаш. Готвачот следеше со низа популарни ресторани и пицерии, пред да го продаде целиот, освен неговиот предводник во невиден договор на Urban Outfitters . Од продажбата, Ветри се фокусираше на Ветри Кучини, плус лансиран аеродром во Лас Вегас на 56-ти кат на одморалиштето „Палмс казино“, отворен во декември 2018 година, и неговата нова улога како кулинарски советник во Фитлелф-клубот само за членови на Филаделфија .

Marc Vetri Fiorella Pop-Up
УЧТИВОСТА НА ФИОРЕЛА

Инспирацијата за неговиот нов концепт, што ќе се отвори во втората или третата недела од јануари , доживеа пред околу две и пол години, откако Ветри одржа демопстративен бар во тестенините во демо-просторот на вториот кат. Готвачот ја објави вечерата – на која ќе има неколку свои рачно изработени тестенини, плус салата и десерт – на своите профили на Инстаграм и Твитер. Обичниот (и подостапен, во споредба со менито за вкус од ресторанот од 165 американски долари), вечера се забавуваа неколку часа пред да се отворат вратите.

„До 17 часот, ред беа 50 луѓе“, се сеќава Ветри. „Така, се отворивме во 17:15 часот, а јас не престанав да готвам до 11:30 часот, направивме 12 свиоци и 140 корици.“ Што значи, тие ноќта хранеа многу луѓе, а идејата се роди .

Marc Vetri Fiorella Pop-Up
УЧТИВОСТА НА ФИОРЕЛА

Ветри не ја нарекува Фиорела брз ресторан, иако ветува дека ќе биде многу побрз и поопасен од Кучини. Вечера за проценка на готвачот треба да трае 30 минути од почеток до крај. „Одите, нарачувате салата и тестенини и заминувате. Тоа е тоа “, вели тој. „За десерт имавме една работа, па откако ќе ги пробавте тестенините, еве го вашиот десерт, еве ја вашата проверка“.

Платниците со тестенини од 17 долари се изработуваат рачно, со свежо мелено жито и сезонски состојки. Менито ќе има четири сорти секоја вечер, со две ротирачки, во зависност од тоа што е во сезона, и каков што чувствува Ветри како готвење тој ден (како фетчучин со печурки, или агнолоти полнети со брендада.) Другите две тестенини се главни делови: тендер рикота гночи , и ригатони со рагу од колбаси. Рецептот за колбаси потекнува од Ден Фиорела, месар од четвртата генерација што му ја продал зградата и бил пренесен од неговиот прадедо Луиџи, кој го отворил бизнисот набргу откако пристигнал од Италија.

Салата и слатките се исто така на менито – секоја вечер ќе има еден ротирачки десерт, плус сладолед. Ресторанот нема да земе резервации, но вечера може да ги стави своите имиња на списокот и ќе добие повик кога нивната маса е подготвена.

Marc Vetri Fiorella Pop-Up
УЧТИВОСТА НА ФИОРЕЛА

Ветри вели дека прави многу малку промени во сноп просторот, одржувајќи ги античките тела и тесен бар, каде што ќе седат гостите. Оригиналната каса за месинг 200 фунти беше украдена за време на градежниот процес, но беше вратена откако Ветри објави молба на своите социјални медиуми. Во моментов е безбеден во неговата куќа, и ќе се користи како фиока за пари кога ќе се отвори Фиорела.

Готвачот првично имал други имиња на ум за неговиот нов ресторан за тестенини, но откако го запознал семејството Фиорела, ги праша дали може да ги задржи нивните. Помеѓу тоа, плус почест на оригиналниот и колбас рецепт, Ветри е обезбедување на историјата и шармот на иконскиот бизнис е вметната во неговиот нов ресторан.

„Фиорела мора да живее“, вели готвачот.

 

Позајмено од: foodandwine.com