ТРИТЕ СЛОВЕНЕЧКИ ВИНАРИ КОИ ДОБИЈА НАЈМНОГУ НАГРАДИ

Словенците се премногу скромни да го фалат своето вино. И покрај фактот дека познавачите на светско вино ги наградуваат нашите вина, многу луѓе не се свесни дека имаме навистина одлично вино во Словенија. Во оваа статија ќе ви претставиме 3 словенечки винари што дефинитивно заслужуваат внимание.

1. ПОДРУМ ПТУЈ

Најстарата винарска визба во Словенија има долга традиција од 800 години. Подрумот Птуј ги продава своите вина под три различни марки: Пулус, Пинк Пик и Халозан. На меѓународниот натпревар за вино организиран од проценката на AWC Виена, визбата Птуј ја доби наградата за најдобар национален производ пет пати по ред. На престижниот натпревар учествуваат 41 земја на годишно ниво, а дури 12800 различни вина се натпреваруваат за наградата. Само учеството во такво натпреварување е успех, а добивањето на најдобрите награди на такво натпреварување е секако нешто за што можеме да се гордееме.

Светските награди за вино „Декантер“ е најголем и секако највлијателен натпревар на вино во светот. Подрумот Птуј носи дома најмалку 5 награди секое лето, од кои едната е секогаш златна. Во 2016 година, Златниот медал за најдобро вино беше доделен на слаткото вино Pullus Chardonney од 2011 година. Неговите квалитети се рефлектираат во многу интензивна арома која потсетува на зрел цитрус и пудинг од ванила. Мрсната текстура е поддржана од жива киселост. Нејзината пријатна свежина има навестување за арома што потсетува на кора од портокал, ананас и грејпфрут. Навистина одлично вино е исто така погодно за најпребирливите и селективни .убители на вино.

Винаријата доби и бронзен медал за виното „ Пулс Совињон“ . Судиите беа убедени во неговиот привлечен мирис на лимон и јасмин. Во исто време, виното има богата мрсна текстура со арома на лимон, трева и зелено јаболко.

Пулус Пинот Григио ја доби наградата Декантер, што значи дека ова вино е дефинитивно едно од најзастапените резерви. Тој го привлече вниманието на рецензентите со својата арома, потсетувајќи на темјанушки и јагоди. Виното има елегантен и свеж вкус и кремаста текстура.

2. ИМОТ НА ВИНО ВО САНТОМАС

Винаријата Сантомас оди рака под рака со традицијата, испреплетена со допир на модерноста. Шармантниот вкус на нивните вина ја одразува истринската архитектура и пријателскиот однос кон околината. Вината се произведува со посветеност на перфекционизмот, па не е случајно што најдобриот критичар во винскиот свет, Роберт Паркер, ги оцени овие вина многу добро.

Гранде Ковие 2006 година – 94 од 100 поени. Во однос на вкусот и аромата, ова вино е со квалитет на Бордо. Виното со полно тело има животен кисел вкус и содржи многу танини. Неговата арома може да потсетува на навестување на црни рибари, бели тартуфи, чад, земја и чоколада. Вино што дефинитивно треба да го пробате.

Антониус Рефок 2009 – 93 од 100 поени. Традиционално, ова вино може да се нарече „стапица“.

Виното е длабоко, декадентно и совршено зрело, но сепак чисто и неверојатно свежо. Испорачува тони чоколади, темно овошје, чад, тартуфи и алкохол. Сè на сè, ова е вино што треба да го вклучите во вашата колекција.

Гранде Ковие 2009 – 94+ од 100 поени.  Ова вино е едно од омилените вина на Паркер. Тој бил наречен рок starвезда меѓу вината. Виното со полно тело нуди арома над тартуфи, темни бобинки и бел пипер. Youе ве изненади со својата чиста плодност, природна киселост и свежина. Исто како и другите внуци на Cuvées, ова вино е многу младо. Според консултантот Клод Грос, овие вина се многу тешки за пробување заради нивната млада возраст и високото ниво на карпи и танини. И покрај тоа, во овој момент, тие се покажаа како во целата своја убавина.

Друг премиум вино од овој имот е Grand Cuvee 2008 година. Исто така, младото вино е богато со танини и има висок степен на киселост. Неговата арома потсетува на темно овошје, кожа, тартуфи и чоколадо. Неговите други карактеристики се различна минералност, полнота и чисто овошје, второто е вообичаена карактеристика на вината на овој имот. Ова вино го класифицираме како оној што се подобрува со возраста.

3. СИМЧИЌ МАРЈАН

Водечкиот критичар на вино, Jamesејмс Саклинг, ја опиша Словенија како земја што произведува уникатни вина. Тој го посети крајбрежниот регион Приморска област, каде што беше воодушевен од винарството на Симшиќ со биодинамичко лозарство. Многу, дури и бели вина од овој имот треба да бидат деконтирани заради природниот талог.

Првото вино кое го привлече вниманието беше Ребула Опока 2011 година. Суклинг го оцени со 96 поени од 100. Опока е прст богат со минерали што овозможува да се произведат некои навистина извонредни вина. Текстурата на ова вино е слична на црвените вина и нејзината арома потсетува на многу зрело овошје. Ова одлично бело вино полно тело содржи многу малку сулфур. Бојата, сепак, е слична на онаа на кора од портокал. Сите овие квалитети создаваат уникатно вино за пиење веднаш.

Втор на списокот за цицање е вино на Совињон Блан на Опок 2013 година. Ова вино го има и ликот на споменатата земја на Опок. Пивото вино од 95 точки е богато и има овошен вкус, а особено белешки од јаболко и лимон.

Следниот скапоцен камен на овој винар е Леонардо 2009 година. Виното го препорача британскиот експерт за вино Стивен Спариер. Тој го опиша како одлично и извонредно вино кое носи концентрација, енергија и длабочина. Рафинираното вино, за кое грозјето беше внимателно избрано со рака, беше оценето со 93 поени.

*

Ви претставивме 3 словенечки винари со најпрестижни награди. Доколку ја посетувате нашата земја или купувате словенечки вина, препорачуваме да се фокусирате на подрумите и вината опишани погоре. Меѓутоа, ако сакате прво да ги пронајдете, одлична е идејата да присуствувате на дегустација на вино. На овој начин ќе поминете низ избор на најдобри локални вина. Експерт за вино ќе ве советува по ваш избор пред да купите.