Најдобар алкохол за одличен секс!

Секс и алкохол…. кога е добитната комбинација и кога е вжештена?

Ако го прашате Леон Фелпс за главната состојка во loveубовта, неговиот одговор секогаш ќе биде Курвоизер . Алкохолот, а особено црвеното вино, е меѓу првите 10 афродизијаци , но ако претерувате во краток рок на одличен сексуален нагон, немате ништо. Во реалноста, на сите им се случило барем еднаш дека премногу пиеле и се нашле во навистина забавна игра под чаршафите. Која би била идеалната доза за убовта? 

Еден пијалок

Кога за прв пат пиеме на пијалок, примарниот ефект е што станува збор за одличен социјален лубрикант. Само погледнете ја теоријата Раџа од Биг Бенг;). Кога пиеме малку пијалок, се опуштаме, поотворени сме и опуштени. Ние, исто така, може да го наречеме „постојана храброст“. Ова е веројатно зошто повеќето од нас се сретнале со некој во барот барем еднаш. Значи, во првата фаза сме малку похрабри и повеќе ризични – ова вклучува приближување кон некоја личност што ја сметаме за привлечна и која никогаш не би била трезвена.

Две пијалоци

Ова е моментот кога повеќето луѓе се чувствуваат најудобно. Алкохолот ги стимулира рецепторите во мозокот, а со еден или два пијалоци, лесен боцка во главата и топлината сè уште не се надминати со чувството на вртоглавица, гадење или депресија, кои често се случуваат по уште неколку чаши. Кога имаме мала количина алкохол, ние всушност сме најдобри што можеме да бидеме, смешни, пријатни, забавни и опуштени. Но, НЕ сме подобри возачи, затоа избегнувајте да возите по неколку пијалоци… .дасот е 20 кн.

Жени

Иако секој алкохол (умерено) помага при сексуално задоволство и желба, никој не е подобар од црвеното вино, за мажи и жени. Кај жените, црвеното вино го зголемува сексуалниот нагон повеќе од кој било друг алкохолен пијалок, барем, според група италијански истражувачи кои откриле дека состојките што се наоѓаат во црвеното вино всушност ја зголемуваат желбата за секс во понежен пол. Она што тие го открија е дека црвеното вино ја подобрува циркулацијата на крвта во интимните области, што доведува до пораст на желбата за секс. Набргу потоа, тие исто така истакнаа дека по еден или два пијалоци, консумирал алкохол, а во големи количини доведува до намалување на желбата. Умерениот дел се чини дека е умерена потрошувачка.

Мажи

Што се однесува до мажите, два до три пијалоци ја релаксираат ситуацијата, го зголемуваат протокот на крв во клучните области, а црвеното вино ја зголемува количината на тестостерон во крвта, неизбежен и неопходен хормон кога го фаќаме сексуалниот апетит. Сега малку наука: Машкото тело обично се ослободува од тестостерон кога ензимот наречен UGT2B17 врзува специфични молекули со тестостерон, со што се спречува организмот да го препознае тестостеронот и да го ослободи преку урината. Но, кога станува збор за црвено вино (чаша до две), состојка со вино наречена кверцетин успешно го блокира UGT2B17, со што всушност задржува поголема количина на тестостерон во организмот. Би сакале повторно да истакнеме дека ако станува збор за голема количина, нема црвено вино што ќе ви помогне 😉

Значи, кога станува збор за алкохол и секс, рецептот е едноставен – отворете шише црвено вино и пијте го со вашиот партнер. Ова е приближно идеална количина, секој што пие две чаши, згрутчување на крвта, вишок хормони и се тркалаат меѓу чаршавите.