Етикета на вино за млади дами

А,кои навистина сакате да извлечете максимум од претстојниот вински настан и во исто време да останете на максимално ниво на удобност и достоинство, еве 10 совети за тоа како една убава млада дама треба да се однесува на саем за вино!

подготовка

Секоја млада дама која се задржува себеси е секако добра водителка. Пред да одите на саемот за вино, гответе срдечен ручек, хранете го семејството, пополнете го стомакот и измијте го мирисот на вашата коса затоа што може да ве натера да мирисате на вистинската арома на вино во вашата чаша. Избегнувајте јаки зачини како лук, кари, васаби и лути зачини, бидејќи тие исто така можат значително да влијаат на вашите набудувања на вино.

фотографија од ivana cutura 33

 Одевање

 Избегнувајте бела облека, како и други светли бои, за да избегнете видливи точки на вино. Исто така, одржувајте го деколтето и должината на здолништето пристојно, така што нема да претекуваат очила и кршете се додека се приближувате до штандот. Имајте на ум дека подлабоко деколте ќе ве однесе во подолги дискусии отколку што сакате, како и истурање на истото вино што сте го пробале најмалку уште три пати. Парфемите, влакната и спрејовите за тело се сериозен пропуст – никој не сака да го уништи неговиот вкус додека се гуши во облак од вашиот мирис.

 Основна комуникација

 Ако навистина дојдовте да ги вкусите вината, многу е важно да комуницирате со лицето пред вас. Ако имате среќа ќе има винарџија лично што ќе ви ги даде сите информации. Ако немате среќа, ќе наидете на еден софистициран промотор кој ќе одговори на секое прашање: „Чекај, го прашувам менаџерот или продавачот.“ Луѓето сакаат да слушнат дека ве интересираат деталите. И со промоторот може да разговарате и за сенката на кармин.

продажба на зрна вина со вкус на 3 ниски дефицити

 Плукање

Чекај, ШТО ? Да, виното обично се плука за да не пеете на пат кон дома или да завршите на забава на која не планиравте. Сега, многу е комплицирано да плукате и да не размачкате кармин, да плукате чешав синџир или свилена блуза. Исто така, незгодно е да го бркате спитонот над преполната маса, тогаш ви треба шамиче и огледала за да погледнете дали изгледате како дракула млад со кабинет кој слегува од брадата. Јас не плукам. Ја собирам јамката и ја голтнам таа мала голтка, колку и да е страшно. Поелегантно решение е да се прелива вино од чаша во чаша за оваа намена (НЕ во садот, не случајно!)

 Комуникација со публиката

Има многу разновиден екосистем во винските настани – од муви до предатори кои се хранат со виното незнаење на младите дами како вас и нивните солзи заради истото незнаење. Willе се обидат да ви пријдат на секој можен начин, со ласкави коментари и енциклопедиско знаење за вино и сродни врски, ќе ве крунисаат со различни титули и ќе ви бидат понудени да бидат ваша лична гуруа за винскиот свет. Кажи веднаш – не! Ако не можете да одолеете на нивниот шарм, зграпчете стаклено шише за плакнење и испрскајте го на главата за да се освежат и дојдете до себе.

Избегнувајте приказни за работа (веројатно нема да го запомните наутро) и вашиот приватен живот, спомнете да се венчате во текот на летото, со братот на Земунац или да се спасите за брак.

Марина Лазиќ 30

Храна

На саемите за вино се служат закуски за да се спречи публиката премногу брзо да навива: закуски леб, сирење, чипс од јаболка и слично. Во суштина борбата е скоро иста и ќе ви треба малку повеќе напор за да фатите нешто. Ако сте само заглавени, газете на сите со својата пета што е во ред сè додека не го достигнете своето богатство. Не ги земајте прстите или не зборувајте со устата полна.

Цел за дегустација

 Општ ред треба да биде: пенлива, свежа бела, обоена бела, розова, млада црвена и црвена старост. Ако сте амбициозни, земете голтка од сè што ве интересира. Направете план напред. Не скокајте од вино во вино во никој случај. Или едноставно вкусете го најдоброто и испарете се.

Вода

 Запомнете – една чаша вино една чаша вода! Ако забележите дека усните ви се суви, дехидрирани сте. Пијте вода. Не е срам. Не е реално.

вино на стапчиња 333

 Коментирајќи за вино

 Не спаѓајте во заклучоци, дајте му шанса на виното, слушнете ја приказната на винарот, не филозофирајте, не постапувајте глупаво и не преправајте се дека сте паметни, затоа што паметните секако се, веднаш штом сте одбрале ваков вид на настан за да го проширите вашиот вид.

 Врати се дома

 По саемот, колку што сакате, прескокнете го и одете дома кај вашиот дечко, сопруг, цимер, мачка, златна риба … Веројатноста дека ќе имате можност да пиете кое било друго слично вино е нула, сите од нив ќе дојдат успешно го водевте саемот цел ден, а немате можност да се разбудите наутро со рацете и да имате лошо расположение.