Фруска Гора топ 5

Плодната почва на Фрушка гора со векови е засадена со редови лози благодарение на римскиот император Марк Аурелиј Проба, кој ја засадил првата гранка тука. Со најдолгата традиција на правење вино, од сите лозја во Србија, денес може да се пофали околу 60 семејни визби.

Повеќевековно искуство со модерен пристап и нови сорти на грозје ги направи вината на Фрушка Гора широко познати. Тие го најдоа своето место во европските дворови и луксузни дестинации ширум светот, но и во домашните трпезарии, а ние ви претставуваме 5 винарии во Фрушка Гора кои се истакнуваат со нивниот квалитет и избор.


Винаријата „Ковачевиќ“
 е една од најпознатите во оваа област. Традицијата на одгледување на винова лоза се храни повеќе од 100 години, а во 2001 година беше изградена нова винарија во која беше вградена модерна опрема за производство на вино и се применува модерна технологија и традиционален метод на производство на вино. Најпознатите производи од нивниот асортиман се Чардоне, Аурелиус, Розета, Совињон, Рајн Ризлинг, Бермет, пенливо вино Ковачевиќ Брут и Орфелин.


Особено истакнати се таканаречените портокалови вина: „Портокал Шардоне“, „Портокалово Ризлинг Барање“ и „Портокал Совињон“. Овие се вина произведени на антички начин, по потекло од Georgiaорџија, изработени од бело сорти на грозје со технологија што денес ја користиме во производство на црвени вина.


Некои од најпознатите наградувани понуди вклучуваат избрани вина како Auelius S Edition, Aurelius R Edition, Chardonnay S Edition и Sauvignon S Edition, чие производство вклучуваше избрани сорти на грозје од нацрти на лозови насади.


Планот на винаријата е да продолжи да се развива, за што сведочат и минатогодишните награди од редакцијата на Вино.рс : „Винаријата се очекува да порасне најмногу во 2019 година“ и „Вино личност на годината“, која му припаѓаше на сопственикот Мирослав Ковачевиќ . Покрај производството на врвни вина, од грозје одгледувано на површина од околу 100 хектари, целта е и да се инвестира во винскиот туризам, така што во викенд-населбата Крсташице во Ириг беше отворена винската куќа Ковачевиќ.

Винаријата „Деуриќ“  е модерна винарија во Фрушка Гора, која постои само 7 години, но веќе е наградена многу пати. Меѓу другото, 2016 година беше најдобрата млада винарија во Србија, а бројни награди дојдоа од престижни меѓународни натпревари.


Со употреба на современа опрема и природни методи на производство, тука се произведуваат околу 150 000 шишиња вино секоја година. На јужните падини на Фрушка гора, на надморска височина од 250 метри, во нивните лозови насади растат црни сорти на пробус, мерло и пино ноар, како и бели сорти на Рајн Ризлинг, Шардоне, Совињон и Траминер.

Препорачуваме loversубителите на црвено вино да ги пробаат „Пино Ноар“ и „Бран црвен 2017“, што беше создадено со комбинирање на сорти на пино ноар и мерло. Тоа е исклучително пиење вино со многу црвено овошје. Посебно внимание треба да се посвети на „Аксиом 2016“. Ова е исклучително комплексно, слоевито и секако уникатно вино, создадено со мешање на сортите сорти на прозус, мерло, пти вердо и маршлена.

За оние кои претпочитаат бели вина, ви го препорачуваме Шардоне или наградуваниот „The“, пенливиот Шардоне 2015 година. Вините можете да ги вкусите и во Винската куќа „Деуриќ“, која се наоѓа во Мала Ремета.


Винаријата Кич
 , една од најстарите во Сремски Карловци и низ цела Србија, ја култивира традицијата на производство на вино и лозарство уште од 1830 година. Денес тој поседува 14 хектари, а повеќето лозја се наоѓаат на патот Матеј, во елитните лозја Карловац од каде доаѓаат грозје со највисок квалитет. Ова е местото каде што се наоѓаат првите насади на Рајна Ризлинг и Мерлот на Фрушка Гора, а покрај нив се и грашок бел, шардоне, португајзер, франковка и каберне совињон.


Ова е најнаградуваната винарија во Сремски Карловци, на која добија бројни награди од големи меѓународни проценки. Во 2017 година, Португајзерот „Кисов“ ја освои титулата официјално најдобар португалски играч на светот, на натпреварот Португајзер Ду Монд што се одржа во Унгарија.


Меѓу наградените вина се издвојува Грачац бели од гроздобер 2017 година, кој оваа година беше награден со златен медал на „Балкан Интернационал конкурентско вино“ во Софија. Во истото натпреварување во 2014 година, Кишов Роуз ја освои титулата најдобра роза на Балканот.


Исто така, вреди да се спомене е Рајн-Ризлинг „Мистерија“ 2015 година, која доби бронзен медал на Декантер, најпрестижниот светски рејтинг на вино. Не треба да се заборави најголемата тајна на Сремски Карловци, пијалок што ги воодушеви европските судови, познатиот десерт вином бермет, за што со сигурност можеме да кажеме дека е еден од трговските марки на винаријата Киш.


Ердевик е едно од најубавите села во Срем. Препознатливо е по неговите три прекрасни езера и неговиот стогодишен парк, неговата плодна земја и нежната клима што ги охрабри жителите на Ердевик пред децении да се занимаваат со земјоделство, особено производство на грозје и вино.


Винаријата Ердевик исто така го пронајде своето место тука , од кое некогаш живееле скоро половина од населението на Фрушка Гора. Во 2026 година, овој поранешен вински гигант ќе слави 200 години од основањето на грофот Ливија Одескалки. Во својата историја, винаријата се распадна, по неколку неуспешни приватизации, да се врати на нозе во 2012 година и да започне со производство на многу помал, но истакнат квалитет.


Денес, грозјето доаѓа од лозја лоцирани над селото Кредин, во месноста Бресквик. На оваа почва, која е слоевита и полна со минерали, зрее шардоне, кабернет, мерло, бело свинско месо и шираз.

Нивните вина е невозможно да не се забележат на полиците на продавниците за вино . Смешните имиња и необични етикети сигурно ќе го привлечат вашето внимание. Прво ќе забележите лесно-запаметено и висококвалитетно розово наречено Three Pink Goats, а потоа и извонредната Pink Pink Nostra, која беше креирана од спојувањето на Merlo и 10 проценти Cabernet Sauvignon.


Ова вино веќе две години беше ласкава титула за најдобра роза на Србија, а големо признание во форма на сребрен медал дојде од меѓународниот натпревар Декантер 2018. На истиот натпревар, една година порано, винаријата ја освои бронзата со виното „Омнибус Лектор Шардоне 2015“. Овие свежи и пијалоци вина се одличен избор за жешките летни денови со лесна храна.


Друго село кое е добро познато по своето добро вино е Баностор. Поволната географска положба, климата и квалитетот на земјиштето ги охрабри основачите на винарската визба Фрушка Гора да ја започнат својата винска приказна овде. Винаријата започна со производство во 2010 година со бели вина: шардоне, италијански Ризлинг и Пино Блан. Оттогаш, понудата е значително збогатена, така што сега тие имаат голем избор на црвени, бели и розови вина. И во две различни серии.


Нивната премија серија е наречена „Quet“ (Кует), по келтската тврдина околу која се разви денешната населба Баноштор во 15 век. Посебна гордост на винаријата е слаткото вино „Three Suns 2012 Quet“, за кое можеме да кажеме дека е ремек-дело, произведено од доцната жетва на трамвајското грозје, кое цели пет години чека на светло на денот. Ова вино ги освои првите места и престижни награди на бројни настани.


Фрускац е втора серија на вина што се нуди на оваа винарија. Тие се доказ дека квалитетот не носи секогаш високи цени, што значи дека тие се поприфатливи за џебот на просечен клиент. Бела, црвена и розова Фрускац се во оптек.

Дека овие производи навистина се одликуваат со квалитет, се потврдува со фактот дека тие со години се извезувале во Кина, Руската Федерација и САД, како и во земјите од регионот.


Од многуте квалитетни винарии лоцирани во областа Фрушка Гора, само пет се неблагодарни. Поради оваа причина, ќе споменеме уште неколку што треба да се решат.

Во непосредна близина на Ириг е Винаријата „Кат визба“ со голем избор на црвени, бели, розови и десертни вина. Најмногу наградува меѓу нив е Португизерот, изработен од автохтоната сорта на винова лоза Фрушка Гора, на која многу години им се доделуваат медали. Најголема гордост на производството на вино од Срем е берметот и август, висококвалитетни автентични вина. Ние Ви препорачуваме да се обиде Ausbruch винаријата “Живановиќ” и bermet од визбата “Bajilo” , што навистина се издвојува од другите.


Одличен италијански Ризлинг или грашок, како што винарите сакаат да го нарекуваат, можете да пиете во Винаријата Винам , а ароматската и нишалка Винаријата Ноопланта Šиачки ќе ви даде вистинско освежување Оваа мала семејна винарија, исто така, се издвојува за сосема ново вино, кое можете да го вкусите само со нив. Тоа е виното „Седуша“, направено од стара, заборавена сорта на грозје со исто име.


Во последниве години, популарноста на органските вина се зголемува низ целиот свет. Винаријата Император се издвојува во областа на Фрушка Гора , која е пионер меѓу овластените винарии со органско и биодинамичко грозје што расте тука. Нивното црвено вино Maximianus 2015 Imperator, беше наградено како најдобро органско или природно вино на Србија 2017 година, во изборот на Вино.рс. Исто така, вреди да се спомене и младата винарија Бикички, која минатата година, од истата редакција, беше наградена во неколку категории: Најдобро полу-слатко или слатко вино, најдобро органско или природно вино и најдобра мала винарија во Србија.