Велес и виното

Шато Сопот е една од најпознатите македонски винарии, со квалитетно производство на вино и прекрасна глетка на лице место. Ако сте во Македонија, посетата на лозјето е страшна идеја – комбинирање на отворено со гурманот, тоа е многу популарно патување.

Од друга страна, винаријата Шато Сопот се наоѓа десно од патарината на автопатот Скопје – Велес. Близу е на езерото Младост , што е уште една популарна дестинација во близина на велешката област, така што тешко може да го промашите влезот.

Честопати се нарекува Сопот , не треба да се меша во селата во близина на Куманово и Кавадарци.

Шато лозови насади Сопот

Винарија на фарма како и повеќето други македонски вински објекти, вклучува живописен лозје, што е само причина за патувањето. Висината на плантажата на грозјето е на околу 220 метри, со тераса на ресторанот малку повисока, овозможувајќи незаборавен поглед.

Историјата на винаријата Шато Сопот

Винарија Сопот

Изградена неодамна, во 2006 година, винаријата е визионерски проект на Викица Поповски и Лазар Ристов – првиот сопственик на градежна компанија, втората почитувана енологија.

Освојувајќи 30-годишна концесија на лозовите насади, тие почнаа да градат винарија за бутици. Неколку години подоцна, брендот Шато Сопот се појави на македонската винска сцена, воспоставувајќи го овој релативно мал објект како една од водечките винарии во земјата.

Капацитетот на Шато Сопот е 70.000 литри, со производство во моментов е околу 60.000.

Лозовите насади опфаќаат 103 хектари, повеќето од нив се околу објектот, со 38 хектари Рајна Ризлинг, 25 хектари Каберне Совињон, 20 хектари Шардоне и два хектари Мускат. Винаријата исто така набавува грозје Пино Ноар и Пино Григио од насади на планината Кожуф (надморска височина 550).

Производството во Шато Сопот, за разлика од другите регионални винарии, не е насочено кон квантитетот колку што е на квалитетот. Производствениот капацитет и винарските визби се најсовремени и тие можат да станат дел од дневната турнеја доколку сте доволно iousубопитни за да погледнете.

Убавината на Шато Сопот кај Велес

Морето на плантажи со грозје што го покриваат хоризонтот е глетка да се види. Многу локални жители го поминуваат 40-минутното патување од главниот град на Скопје само за да уживаат во спокојството и воодушевувачката глетка.

Атмосферата е таква што можете да се потопите целосно, слушајќи само светло ветре додека пиете вино и го набудувате сонцето како што заоѓа зад хоризонтот.

Шато Сопот близу Велес

Шатето Сопот доминира во велешката област со добро опремена продавница за вино, шест апартмани, прекрасна тераса со ресторани и една од најпривлечните панорамски поглед кон сопствените лозја. Местото е оддалечено и изолирано од остатокот од регионот, и затоа е совршена можност да го потсетите вашиот престој во Македонија, планирајќи за наредниот ден.

Ако уживате во авантурата на село и ја цените вкусната храна и квалитетно вино, Сопот дефинитивно вреди да се посети. Да се ​​биде близу до Скопје, дополнително го оправдува патувањето и можете да направите совршена комбинација со други атрактивни места и активности (повеќе за тоа подолу).

Вината на Шато Сопот

Достапно само во елитни ресторани и хотели низ целата земја, вината што излегуваат од Сопот ќе ги надминат вашите очекувања без сомнение. Списокот е прилично долг, и можете да уживате во квалитетно црвено, бело и розево.

Македонски вина од Шато Сопот

Бели вина од Шато Сопот

 • Шардоне – елегантно овошно вино кое е направено од рачно берено грозје. Sopot Chardonnay испорачува букет јаболка и хербален мед, надминувајќи добро во трајна и пријатна завршница. Тоа е убав вовед во непцето на белите вина.
 • Шардоне, Барик Гранд Резерва – ултра-премија Шардоне, која веќе две години старее во квалитетни француски дабови буриња. Виното е полно, исклучително суво, изложувајќи арома со најразлични егзотични тропски овошја.
 • Рајн Ризлинг – извонредно бело од лозовите насади покрај реката Вардар. Исклучително свежи, со зелена јаболка и свежина од праска што ќе уживате.
 • Пино Григио – средно тело бело кое има нежен мирис и разновидна зелена јаболка. Со нежни, но забележителни допири на ароми на лимон-цитрус, тоа е едно од најсвежителните вина што некогаш ќе ги вкусите.
 • Темјаника – полу-слатко вино со задоволувачка кремаста текстура, ароми на цвеќиња од мувла и елегантни жолти овошни вкусови.
 • Траминец – специјално пренесување на Gewürztraminer и навистина прекрасно вино.
 • Сопот Бјанко

Розе вина од Шато Сопот

 • Пино Ноар – исклучително сув вкус, со прекрасни ароми на црвено овошје, црвени малини и јагоди сите заедно измешани.

Црвени вина од Шато Сопот

 • Cabernet Sauvigon, Merlot, Shiraz – вино со длабока и темна црвена боја. Тој е полн со тело и комплексно, експлодира во сливи, капини, зачин и разновидни шумски плодови. Многу пријатно!
 • Каберне Совињон Барике, Резерва – извонредно структурирано вино кое е полноправно, со долго време по вкус доставува експлозија на вкусови. Може да внимавате на боровинки, цреши, сушени сливи и чоколадо, да се стопат заедно за да создадете навистина извонреден вкус.
 • Каберне Совињон Барике, Гранд Резерва – ултра-премија Каберне Совигон која веќе две години стара во квалитетни француски дабови буриња. Виното е полно тело, со исклучително развиена танинска структура и луксузни ноти на цреши, црна рибизла и темно чоколадо. Можеби една од најдобрите македонски вина што некогаш ќе ја вкусите.
 • Голем резерват привлечен Пино Ноар
 • Сопот Росо
 • Мистица – добро избалансирано црвено вино кое е исклучително суво. Изработена од Пино Ноар, таа е кружна, доста богата со цреша, црвена рибизла, јагода и слива. Многу задоволувачко и живописно!
 • Вранец – полноправно вино со темна рубинска боја. Ова ги комбинира плодовите на Црната шума, наоѓајќи се меѓу најискрите македонски вина што некогаш ќе ги вкусите.
Пиење македонско вино во Сопот

Пиењето на кое било од овие е вистинско задоволство додека го гледате зајдисонцето додека го наслика хоризонтот. Ако сте тука кон крајот на пролетта или летото, искуството е тешко да се опише.

Менито „Шато сопот“, иако е поскапо од просечниот македонски ресторан, е сè уште наддалеченост во споредба со западните стандарди.

Ресторан Шато Сопот

Постојат неколку прегледи кои се жалат на квалитетот на услугата, но нашата маскирана посета, како дел од тимот на Discovering Macedonia, помина исклучително добро. Уживавме во секоја минута и секој аспект од тоа.

Како да стапите во контакт со Шато Сопот

За да побарате достапност за сместување, можете да испратите е-пошта или телефонирање на винарскиот комплекс. Резервациите за ресторани се прават на ист начин, но можете да стигнете до нив преку нивната Фејсбук страница. Додека го пишувам ова, нивната веб-страница е сè уште во производство. Еве список со опции за контакт:

 • Е-пошта: info@chateausopot.mk
 • Адреса: Јадранска Магистрала број 135, 1000 Скопје, Македонија
 • Телефон: +389 78663300
 • Фејсбук: @ chateausopotmacedonia

Комбинирање на Шато Сопот со другите македонски дестинации

И покрај тоа што Сопот е импресивен објект со уште поимпресивен лозје, неколку часа е многу што можете да заштедите – освен ако, се разбира, не си резервирале просторија за ноќ. Со оглед на близина на Велес, можете да го посетите езерото Младост во близина, и да уживате во велосипедска авантура на поплочен пат кој го обиколува брегот.

Шумско езеро Младост

Ако не сте ентузијаст на отворено, тогаш можеби ресторанот со брод Панини е подобра опција. Поставувањето е невидено, а атмосферата е единствена. Прифатливото мени дефинитивно ќе ве изненади, но подобро ќе се навикнете на тоа дека скоро сè во Македонија е далеку поволно отколку во споредба со другите западни земји.

Брод Панини Велешко Езеро

Другите ресторани се само подалеку од патот, а вие ќе забележите дури и поприфатливи цени. Целата област е мирна и мирна, а бојата на езерото во лето е над она што можам да го опишам со зборови. Дефинитивно вреди да се посети, особено ако поминувате и барате место за јадење!

Цвеќиња и Лака Младост

Доаѓањето во Велес е прилично лесно, а насоките се прилично јасни. Буквално нема начин да се направи грешка и може да стигнете таму со автомобил за помалку од еден час (можеби многу порано, во зависност од вашата брзина).

Забележете исто така дека кириличарската транскрипција за Велес и Шато Сопот ги прочита „ Велес “ и „ Шато Сопот “.

Со тоа, може да се наоѓате во скопското подрачје и да завршите обиколен пат до периферијата на Велес за еден ден. Што и да кажам друго, дефинитивно може да се вратите на време за да вечерите надвор во главниот град.

Други дневни патувања ја комбинираат винарската визба Шато Сопот со мермерното езеро кај Прилеп , што е птица на друг пердув. Гледањето на овие две прекрасни места во еден ден е искуство за цел живот.

мермерно езеро Прилеп

Ако сте задоволни со изнајмено возило или имате локален водич кој ве носи низ целата земја, достапни се и други дестинации. Може да го посетите малиот град Крушево, да уживате во тандем лет со параглајдерство, да возите назад кон Сопот кај Велес за еден тост на зајдисонце и да се вратите навреме за да вечерните часови во главниот град.

Крушево Македонија

Но, дури и ако одлучите да се упатат кон Шато Сопот и да уживате во вашиот ручек, погледот сам вреди да се патува. Може да имате тост со семејството или да закажете деловен состанок или да уживате со пријателите и значајни други.

Зајдисонце над калето Сопот

Секогаш ќе плаќате усна услуга на местото погребано длабоко во периферијата, со шарени панорамски поглед и врвни македонски вина .