Вино за вечера, вода за појадок 9 рецепти против мамурлак од целиот свет

Без разлика дали тоа е свадба, потврда, роденден, прослава за полагање на испит, наводнување по неуспешниот испит, само излегување за време на викендите, може да се случи некое лице да го претера со алкохол.

Ако се разбудивте гладните утрово, зошто да не продолжите со пиво? Во нашиот регион се вели изрека – кој пие појадок со вода за вечера. Лекарите би се согласиле со неа, најважно е да го рехидрирате телото следното утро.

Ако водата не е доволно, испробајте еден од преостанатите девет рецепти за мамурлак собрани од Cleverly . Секој од нив е популарен во друг дел од светот, некои се вообичаени кај нас, а некои се – да речеме – интересни.

1. Нешто мрсно

Во Велика Британија, луѓето јадат цел англиски појадок. Тоа е огромна чинија со сланина, колбаси, јајца, колбаси од крв, тост леб и печен грав. Можеби цела порција од ова „појадок“ не е најздравиот оброк во светот, но тоа сигурно ќе го ублажи мамурлакот, бидејќи му дава на вашето измачено тело протеини, влакна и маснотии што му се потребни.

2. Нешто слатко

Шпанците се „утешија“ утрото по бурната ноќ со слатко тесто, за нив познато како чаровите потопени во врело чоколадо. Се покажа дека Таурин, катехин и мусковадо го расипуваат алкохолот во организмот.

3. Нешто авантуристички

Дали сте подготвени за предизвикот? Како ви звучи кисело овчо очното јаболко во сок од домати? Монголите со векови го пијат овој сок и го користат за лекување на мамурлакот. Тие ја пренеле оваа мудрост од генерација на генерација уште од античко време.

4. Нешто зачинето и зачинето

Во Перу, мештаните пијат тигарско млеко ако претераат. Иако има многу невообичаено име, не е млеко од тигар. Тоа е маринада која содржи многу состојки како што се исцеден вар, лук, кромид, чили и риба.

5. Нешто кисело

Полјаците (и остатокот од словенските народи) сакаат да пијат кисела вода (зелка, пиперки …) по бурната ноќ натопена во алкохол. Идеален прочистувач на алкохол во крвта.

6. Нешто крваво

Ако сакате да го направите тоа како Корејци, бидете подготвени да пиете крв! Супа Хаеанг-гук е типично јадење јаде во Кореја. Содржи многу зеленчук и замрзната крв од вол во оваа интересна чорба.

7. Нешто натоварено

Кокорец се меси од месо од месо со домати и пиперки. Многу популарна храна за мамурлак во Турција. Луѓето таму веруваат дека јадењето нечистотија уништува токсини од алкохол.

8. Нешто брзо

Потребно ви е едно шише кола и два лесни чекори! Го погодивте тркалото во садот. Оставете го газираниот сок да зоврие. И заврши! Тоа е брз лек што го зафаќаат зафатените луѓе во Хонг Конг откако го претерале со алкохол.

9. Само продолжете да пиете!

Постои изрека: клин избива со клин. Данците ова го сфаќаат многу буквално кога станува збор за лек за мамурлак. Во Данска, луѓето пијат „пиво за лекови“ за да ги победат главоболките. Само продолжете да пиете, тие тврдат дека ја поправа целата штета.