Виното како лек за организмот

Виното како лек за човечкото тело, дали виното е добро за здравјето и до кој степен? Може ли виното да биде лек за човечкото тело? Научниците го нарекуваат ова „француски парадокс“. Просто консумиран вино, особено црвено вино, може да има позитивен ефект врз здравјето и да заштити од одредени заболувања. Се повеќе и повеќе студии ја потврдуваат оваа теорија.

Во минатото, ова беше само претпоставка кога античкиот грчки лекар и основач на западната медицина, Хипократ, го пофали виното како лек за главоболки, варење и ишијас.

Дури и Римјаните верувале во лековитите својства на сокот од грозје. Јулиј Цезар им го препишал на војниците во дневниот оброк – не само за зајакнување на духот, туку и за спречување на цревни инфекции.

Дури и денес постојат теории за виното како лек, но тие не се поддржани од модерната наука. Некои веруваат дека ова е превентивна мерка што ја спречува болеста. Неколку научни студии го поддржуваат фактот дека умерено, но редовно консумирање на вино може да има позитивен ефект врз кардиоваскуларниот систем. Другите студии дури покажуваат дека виното помага во спречување на рак.

Виното како лек , или ефектот на таканаречениот француски парадокс, беше донесено на вниманието на пошироката јавност. Со едноставни зборови, се состои од следново. Во раните 90-ти години, истражувачите забележаа дека популацијата на Франција е многу помалку погодена од кардиоваскуларни заболувања од другите земји. Французите се познати по сè, но не и за скромна диета, вклучително и фоки грас, масни сосови и многу сирење. Таквата диета не може да се нарече здрава.

Французите сакаат црвено вино – можеби ова е причината зошто, како што рекоа експертите во тоа време, зошто нивното здравје е подобро од здравјето на другите. Црвеното вино содржи елементи кои, според раната студија, се одговорни за пониски стапки на смртност отколку, на пример, во Соединетите држави. Со други зборови, просечниот животен век на Французите е 2,5 години подолг од оној на Американците (76 години споредено со 74 години).

Овој феномен ги вознемири многу Американци. На 17 ноември 1991 година, телевизискиот новинар Морли Сафер беше интервјуиран од францускиот лекар Серж Рено на телевизиското шоу 60 минути, кој објасни дека уникатните состојки во црвеното вино значително го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни заболувања. Ова ги смени навиките за пиење на Американците, а потрошувачката на црвено вино всушност се удвои.

Последователно, францускиот парадокс постојано се подложува на разни студии и истражувања. Па, зошто виното може да се користи како лек и кои се главните компоненти кои имаат корисен ефект врз здравјето според резултатите од истражувањето?

Црвеното вино содржи полифеноли, флавоноиди и танини, што го прави пијалокот способен да го подмлади телото и да ги отстрани слободните радикали. Антиоксидантниот капацитет на црвено вино е 20 пати поголем од оној на витамин Е. Ниту еден алкохолен пијалок не може да се пофали со сличен ефект.

Прво, таканаречените полифеноли имаат позитивен ефект – ова е општ термин кој се користи за претставување на бојата и фенолните супстанции (пигменти и танини) од кои зависи бојата и вкусот на црвеното вино. Тие се наоѓаат во лушпите, семето и стебленцата.

Ако виното стареело во дабови буриња, исто така извлекува полифеноли од дабот. Според многу студии, полифенолите во присуство на азотен оксид помагаат да се разредат крвните садови и да се подобри циркулацијата на крвта. Нивните соединенија исто така имаат антиинфламаторно дејство и го спречуваат развојот на тромбоза, како и спречуваат кардиоваскуларни заболувања.

Полифенолите во црвеното вино обезбедуваат добра профилакса за организмот. Овие се моќни антиоксиданти кои ги врзуваат и неутрализираат слободните радикали. Слободните радикали се метаболички производи на нашето тело како резултат на хемиски реакции и се сметаат за нестабилни молекули кои предизвикуваат оштетување на клетките и во најлош случај сценарио доведуваат до карцином.

Друг доказ за вино како лек е Пикетанол. Супстанцата содржана во црвено вино го спречува формирањето на нови масни клетки, т.е. помага во одржувањето на здрава тежина, според неодамнешната студија на американски истражувачи од универзитетот „Пурдју“. Покрај тоа, писанотолот го штити организмот од кардиоваскуларни заболувања, рак и невродегенеративни заболувања.

Ресвератол е друга супстанција која се наоѓа во црвеното вино што ги штити нашите клетки. Неодамнешните студии покажуваат дека ресвератролот го зголемува животниот век на различните организми со изложување на специфичен ген и всушност го забавува процесот на стареење на клетките.

Ресвератрол е активна супстанција која:

  • го намалува холестеролот
  • ги зајакнува theидовите на крвните садови
  • делува како антиоксиданс и антимутаген,
  • има антиинфламаторно дејство,
  • спречува формирање на кардиоваскуларни заболувања, дијабетес,
  • го забавува развојот на ракот и го инхибира неоплазмата, развојот и прогресијата на клетките на ракот.

Ресвератрол ги штити очите од болести поврзани со возраста.

Британски хирурзи за офталмологија тврдат дека ресвератролот го забавува процесот на слабеење поврзано со возраста на мускулите на очите, што обично доведува до проблеми со видот. Исто така, оваа компонента е дизајнирана да ја спречи ангиогенезата – формирање на нови крвни садови во окото. Ова ќе спречи дегенерација на мрежницата. Оваа болест е честа појава кај луѓе од 60 години и постари. Може да се каже дека црвеното вино е добар лек за дијабетична ретинопатија. Лекарите овие болести ги нарекуваат вообичаени причини за слепило и заматен вид.

Тони Тарнер, молекуларен биолог од Универзитетот во Лидс, објаснува како безалкохолните екстракти од црвено вино го забавуваат производството на протеини на ендотел-1. Друга потврда на виното како лек затоа што соединенијата кои го забавуваат производството на ендотел-1 можат да го намалат формирањето на масни наслаги во крвните садови како резултат на масна диета, со што значително го намалуваат ризикот од срцев удар. Тарнер рече дека „за нас е јасно дека умерената потрошувачка на црвено вино може да има корисен ефект врз здравствените механизми“.

Меѓутоа, кога пиете вино, како и секој алкохолен пијалок, мора да запомните дека неговите придобивки завршуваат таму каде започнува прекумерниот почеток. Виното може да се користи како лек , но лекарите препорачуваат да не пијат повеќе од две чаши на ден за мажи и не повеќе од една чаша за поправеден пол со редовна потрошувачка, и соодветно три до пет чаши за време на одмор.

Шато Копса е место каде го дочекуваме и споделуваме нашето вино со нашите пријатели и гости. Затоа, ако барате поинакво и убаво место, погодно за тимско градење , за да го забавите пулсот на деновите со добро вино, вкусна храна и домаќини кои се грижат, вратите на Шато Копса се отворени за вас.