Rosé

Замислете се на популарна коктел бар. Бар шанкерот се насмевнува и ве прашува што сакате да пиете. Вие велите „суво r osé вино“ . Сакате добро вино од роза.

Бармената се насмевнува. „Да. Но, какво суво розео вино? “
Ако сте како повеќето луѓе, веројатно не сте помислиле дека сувото розеско вино има вид, вид или стил. Тоа е само розово вино, нели?

И особено толку вкусно во пролет и лето.

Сепак, според ennенифер Симонети-Брајан , мајстор на вино, постојат четири клучни стилови под општата категорија „Розе вино“.

Сува розе вино: Вашите преференции за вкус

Ennенифер Симонети-Брајан е толку воодушевена со Розе Вајн што напиша книга на оваа тема, наречена Розе Вино: Водич за пиење на розова боја .

Во оваа книга, ennенифер Симонети-Брајан ги објаснува четирите стилови на суво розео вино.

(Па, еден стил е скоро сув).

Овие стилови на вино вклучуваат стил на руменило, овошен стил, богат стил и јасен стил.

Сјајниот стил на суво розе вино

Ако сакате розе вино со допир на сладост, придружете се на толпата. Ова е вкусен стил на вино што продава милиони шишиња годишно. Иако е супер да пиете за време на оброците, тој работи уште подобро како аперитив.

Стилот на руменило беше измислен случајно – барем во Калифорнија. Во 1970-тите, винарџија ја напушти винаријата и се врати подоцна за да го пронајде она што се нарекува „заглавена ферментација“.

Ова значи дека откако биле ставени во резервоарот со кршен грозје, квасецот не го јадел целиот шеќер во овошјето. Ако квасецот ја заврши својата работа, шеќерот ќе се метаболизира, а виното ќе се исуши.

Наместо тоа, квасецот ја напуштил работата рано, оставајќи остаток на шеќер во виното. Ова не е прилично суво розево вино.

Виното беше флаширано без оглед, а сладок стил на руменило стана бесен успех.

Калифорнискиот Сутер Дом Бели Цифандел го започна трендот. Ова вино е направено од црвеното грозје Зифандел, но е винилизирано со „метод на бело вино“, така што кожите од грозјето не ја обојуваат добиената винска црвена боја.

Можеби сте слушнале за Матеј. Ова вино беше популарно во 1970-тите и останува така и денес. Оригантно е во боја, а брендот е познат по шишето со сквотови. Грозјето е домородно за Португалија и опфаќа мнозинство грозје Бага

Овошен стил на суво розе вино

До рум стил, многу потрошувачи уживаат во овошно розево вино. Како што можете да замислите, ќе вкусите многу зрело овошје во ова вино – тоа е како да мирисате пакување свежи одбрани јагоди или цреши.

Можете да најдете добри примери на овој стил со Ел Кото Риоха розе, мешавина од Темпранило и Греначе. Или, ако претпочитате француско вино, пробајте го Шато де Сорс Ла Флеур А’мели од Бордо. Каберне Франк, Каберне Совињон и Мерлот се користат за производство на ова вино.

Богат стил на суво розе вино

Како што можете да замислите, богато вино е обично оној што треба да се претстави со храна – малку е суштинско значење да се ужива самостојно како аперитив.

Богат стил има повеќе боја, повеќе алкохол и поинтензивни вкусови од другите стилови на вино.

Во познатиот француски регион Тавел, во Јужниот Рона, Греначе се користи за правење розево вино кое може да биде исто толку суштинско, полно тело и високо со алкохол, како црвено вино.

Пример за добар Тавел Розе Вино е Ле Шант ду Солеил.

Ако преферирате поегзотичен пример, можете да го пробате Криос Росе, направено од грозје од Малбек од Сузана Балбо во Мендоза, Аргентина.

Јасен стил на суво розе вино

Ако сакате да сонувате за живот во француската ривиера, ќе сакате да се запознаете со свежиот стил на розово вино. Овој стил на розово вино се прави низ целиот свет, но својата слава ја заработи во регионот на Прованса, Франција.

Описниот збор „јасни“ означува вино со свежа киселост. Добар пример може да се најде во AIX, од Прованса. Како и повеќето прованса розеско вино, тоа е направено од мешавина од црвено, па дури и бело грозје како Бурбуленс.

Може ли сувото Розе вино да „каже“ на вашата личност?

Јас би сакал да кажам дека стилот на розово вино што го избира, честопати не е резултат на спарувањето со вистинската храна – тоа е прашање на личност.

На пример, помислете на добар пријател, кој има сигурна личност. Ако му доставивте (или неа) со асортиман на розеви вина, која би била избрана?

Јас би шпекулирал дека само врз основа на живописна боја, пријателот со тврда личност би го избрал силното обоено и зачинето богато вино.

Или можеби имате слатка пријателка која исто така го сака нејзиниот (или неговиот) чај со многу шеќер, па дури и крем. Оваа личност сака слатки работи! Ако имате пријателка мириса и вкуси секоја чаша од четири стилови, дали мислите дека оваа личност би избрала руменило или сладок стил на розово вино?

Се разбира, ова е само забавен аспект на спарувањето „вино и личност“.

Делот подолу објаснува како да се спари розе вино со храна.

Суво Розе Вино како Аперитив

Пред да се спротивставиме на спарување на вино и храна, да речеме дека на одредени стилови на розе вино воопшто не им треба храна.

Ова е клучна причина зошто тие се толку популарни.

Во модерните места во одморалиштето како Свети Тропе, луѓето ја пуштаат плута на розево вино уште во 10 часот и ги одржуваат трупите на целиот ден.

На островите Хемптон на неколку часа од градот Newујорк, случајно пиење на светлината, свежиот стил на розово вино е толку популарен, наречен „Летна вода“.

Остриот стил на Розе вино не е нужно низок алкохол и може да варира до 13,0% абВ во алкохол. Но, за време на безгрижното, топло време на летото, луѓето „сакаат“ да мислат на тоа како еквивалент на Х20.

Спарување на храна со суво розе вино

Во пролетта и летото, полесниот телесен стил на Розе Вино се чини дека оди со сè што се служи во текот на дневните часови – доцни бранч предмети како омлети, јајца бендикект,

И, исто така популарни јадења за ручек како салати преполнети со лосос или зеленчук на скара.

Вечерата претставува нови предизвици. Причината е дека садовите обично се посуштински, така што и виното мора да биде исто така.

За пилешко, мечешко месо, па дури и јагнешко месо, можеби ќе погледнете во богатиот стил на Розе Вино.

Розово вино

Конечни мисли за суво розе вино

Најдобар начин да дознаете повеќе за розово вино е да ја посетите вашата продавница за вино и да побарате од службеникот да ви даде примери од овие четири стилови.

Ако е можно, купете ги сите четири и на вашиот следен собир на пријатели или семејство, поп отворете ги сите четири шишиња и сервирајте со различна храна што се служи на вклучена мода.

На овој начин можете да бидете судија за тоа што розовото вино и розеското вино најдобро се парат со која храна.

Многу луѓе се прашуваат за тоа што треба да направите ако сакате да зачувате вино. Постојат две работи.

1. Можете да започнете токму сега да заштедите помали стари стаклени тегли, добро да ги измиете и истурете го неискористеното вино во овој помал сад. Ова ќе спречи што е можно повеќе кислород да влезе во вашето вино.

2. Може да потрошите десет долари и да купите уред за да го запечатите шишето и да спречите кислород да влегува како што е прикажано овде. 

Како оваа статија? Ве молиме, споделете ги користејќи ги врските погоре и претплатете се на мојот билтен овде

Ако ви се допаѓа оваа статија, сакате:

– Dominus Estate
– Винарија Чапела Семејство
– Колекција Хес
– Скок на жаби

Curубопитни да дознаете повеќе за виното? Започнете овде

Дали сакате да ги зграбите брзите извори на вино? Кликни тука 

За авторот Мариса Д’Вари

D’Vari придонесува за Forbes.com , Financial Times, World of Fine Wine, квартален преглед на вино, извештај на Decanter Robb, San Francisco Chronicle, South China Morning Post и друго.