150.000 долари шише

Коњак пред датираната француска револуција и едно од најстарите преживеани шишиња во светот е продадено од Сотби преку он-лајн аукција за 118.580 фунти (144.525 долари).

Sotheby’s рече дека шишето 70 клубови од 1762 година Гутиер коњак е „најстариот гроздобер коњак што некогаш бил продаден на аукција“.

Победничката понуда од колекционер во Азија изнесуваше 118.580 фунти (144,525 долари), по продажбата само на Интернет, која траеше неколку дена и заврши денес (28 мај). Сотби рече дека резултатот е „нов рекорд на аукција за шише коњак“.

Понудувачите ја зголемија цената во последниот час или слично – обичен аспект на аукциите за вино само преку Интернет – но високата проценка од предпродажба беше 160.000 фунти.

Сепак, резултатот уште еднаш подвлекува колку ретки духови станаа баран посед на повеќе колектори во последните години.

Малкумина би се поклопувале со наследството на Гутие во 1762 година, кое преживеало повеќе од 250 години историја, вклучително и турбуленциите на Француската револуција.

„Годината 1762 година е значајна за голем број историски настани, особено во тоа што Велика Британија влегува во Седумгодишната војна против Шпанија и Неапол, Кетрин Втори стана царица на Русија и првата парада за Денот на Патрик во Newујорк“, рече Сотби.

Се веруваше дека коњакот бил флаширан во 1840-тите.

Прекарен како „голем фреј“, тоа е најголемото шише на трио, рече Сотби.

Најмалиот, познат како „Петит Соер“ е изложен во Мејсон Гаутиер во коњак, додека другиот – прекар „Петит Фреер“ – беше продаден на аукција во Newујорк во 2014 година за 48.000 фунти, соопшти аукциската куќа пред својата онлајн продажба.

Семејството кое претходно ги поседуваше сите тројца Коњаки, посака да остане анонимен, додаде.

Победничкиот понудувач, исто така, ќе добие патување преку патување до Мејсон Гаутиер, со благодарност од дестилеријата.