21 зборови што имаат различно значење како Љубовник на вино

Како што одминуваат годините, јазикот се развива и зазема различни значења – како кога ја поткреваш внуката зборувајќи различен јазик на Snapchat. Иако е дискутабилно дали зборувањето во мемили и емоции е навистина јазик што се одвива на следното ниво, сите можеме да се согласиме дека loversубителите на вино имаат свој јазик.

ИСТУРЕТЕ

До просечното лице: Глагол што значи да тече брзо во постојан проток (особено на течност).
До Theубителот на виното: Единица за мерка која упатува колку вино има во нивната чаша. Постојат два вида налевање: добро и лошо. Додека единицата е субјективна, секој -убител на вино може да пресуди оддалеченост од километар. Келнерите пазете се.

СТАКЛО

До просечното лице: Тешка, кршлива супстанција, обично транспарентна или проucирна, направена со фузирање на песок со сода, вар, а понекогаш и други состојки и брзо ладење.
To the Lубовник на вино: Контејнер што се користи за одржување вино , исто така единица за мерење – генерално за да се следи потрошувачката со текот на времето. Кога станува збор за големината на чашата за вино, поголема е подобра.

ПОП

До просечното лице:  Да се ​​направи светло експлозивен звук.
До Theубителот на виното: Звук достоен за ринг-тон. Моментот кога плута конечно се ослободува од шишето со вино.

ЕТИКЕТА

На просечното лице: Мало парче хартија, ткаенина, пластика или сличен материјал прикачен на некој предмет што дава информации за тоа.
До Theубителот на виното: Единствениот пат кога е навистина добро е да се суди според изгледот .

ШИШЕ

До просечното лице: Контејнер, обично направен од стакло или пластика и со тесен врат, што се користи за складирање на течности.
До Theубителот на виното: Оној додаток што се придружува на секое wineубител на вино и постојано се складира во ормарите.

СУВО

До просечното лице: ослободено од влага или течност; не влажно или влажно.
До Theубителот на виното: Вино кое едноставно не е слатко . # StopSugarBombs2K16

ФОЛИЈА

До просечното лице:  Метал зачукуваше или се тркалаше во тенок флексибилен лим, што се користи главно за покривање или пакување храна.
До Theубителот на виното: Првата бариера за пукање ја отвори омиленото шише вино. Лесно може да се отстрани со повлекување на капачето или со исечење со нож. Познати се и остри рабови кои ја прободуваат кожата кога се под влијание на неколку тешки налевања.

ТРКАЛА

До просечната личност: Нешто со спирална форма или движење.
На виното љубовник: На клучот за царството на виното . Алатка која е во секоја несакана фиока, винарска визба, чанта и џеб на членови #WineSquad низ целиот свет.

КУТИЈА

До просечното лице: Контејнер со рамна основа и страни, обично квадрат или правоаголен и има капак.
До Lубителот на виното: Долгорочен придружник што ги снабдува со вино околу четири до шест недели. Честопати се малтретирал со вадење торбичка и се предава на братските забави.

СПАРУВАЊЕ

До просечното лице: Аранжман или натпревар што резултира од организирање или формирање луѓе или работи во парови.
До Theубителот на виното: Натпревар направен на небото помеѓу виното и нешто друго. Паровите може да бидат базирана на храна, базирана на искуство, па дури и карактеризирана. Примарен пример вклучува јадење пржено пилешко со смешно скапо шише шампањ .

Бело вино

БЕЛА

До просечното лице: Бојата на млеко или свеж снег, како одраз на повеќето бранови должини на видлива светлина; спротивното на црното.
До Theубителот на виното: Една од најголемите групи на вино. Варијанти вклучуваат, Шардоне , Совињон Блан , Пинот Григио , Ризлинг и многу повеќе. Најчесто се поврзува со топлите попладневни часови и изборот на вистинските домаќинки.

МЕУР

До просечното лице:  Да содржи меурчиња.
До Theубителот на виното : Пенливо вино. АКА причина да ги прослави најмалите работи во животот за пеколот од тоа.

ЦРВЕНО

До просечната личност: Боја на крајот на спектарот веднаш до портокалово и спротивно виолетово, пр. крв, оган или рубин.
До Theубителот на виното: Една од најголемите групи на вино. Варијанти вклучуваат Мерлот , Каберне Совињон , Малбек , Пино Ноар и многу повеќе. Најчесто се поврзува со сочни стекови и нивната мајка станува малку премногу гласна после вечерата.

РОЗОВА

До просечната личност: Боја средно помеѓу црвена и бела, пр. корал или лосос.
До Theубителот на виното:  Повеќе од вино; начин на живот. Примерите вклучуваат Розе , Вајт Зифандел и Пинк Москато – но не би сакале да зборуваме за последните две. Најчесто се поврзува со јахти, бранч и бранч на јахта во жешкото лето.

Дамка од црвено вино

ДАМКА

До просечната личност: Обоена крпеница или валкана ознака што е тешко да се отстрани.
До Theубителот на виното: пекол на земјата. Остатоците од рачниот гест отидоа предалеку. Место на килимот што засекогаш ќе ги прогонува наредните денови.

ТРЕМОТ

До просечното лице: Зафатено засолниште кое се испакнува пред влезот на зградата.
До Wineубителот на виното: Каде пријателите се собираат за да се потрошат со низок клуч и да разговараат за големи соседи за своите соседи. Не ги ни започнувајте на таа проклета продажба на печење на ПТА или 17-годишниот син на Беки кој пребрзо вози по улицата.

ДВЕ-БАК-ЧАК

До просечната личност: Вино кое е ниска цена.
До Lубителот на виното: Грешка што сите ја направија и повторно ќе ја направат. Голем дел од површината што води кон неволја следното утро. Навистина е тешко да се каже не кога случајот е 30 долари.

ГЛАВОБОЛКА

До просечната личност: Постојана болка во главата.
До Theубителот на виното: Обично е знак на дехидрираност од конзумирање премногу вино, главоболката е исто така потсетник за секое глупаво нешто што го правеа ноќта пред тоа со главата во облаците исполнети со грозје. По ѓаволите тој Двок-Чак.

Бранч

БРАНЧ

До просечната личност: Оброк што се јаде наутро, наместо појадок и ручек.
До Theубителот на виното: Неделен ритуал пренесен во крајност и покрај тоа што е само причина да се сретнете со пријателите во 11 часот за вино и малку прескапи (НО ДА СИ УДИТЕ) вафли.

ДАБ

До просечната личност: Дрво кое носи овошје како плод и обично има лобусни листопадни лисја.
До Theубителот на виното: Процесот на стареење на виното во дабови буриња што му дава чад или вкус на ванила, сепак најмногу се користи како тема за започнување на Втората светска војна на вашата трпеза. Пред да го знаат тоа, нивната луда тетка Сузан ќе фрла путер-бомби на вашата неиздадена парада.

Вино!

ВИНО

На просечно лице: Алкохолен пијалок направен од ферментиран сок од грозје.
До Theубителот на виното: Оној што пие секогаш може да смета за да го ослободи стресот од незгодните маалски деца и тој обид Бен од работа кој ги краде сите нивни во центарот на вниманието.