Угостителски сон

Јас живеам со најдобриот готвач што го познавам. Имам вино во подрумот. Зошто одиме во ресторани? Вие го знаете одговорот, како и јас. Забава; различна вибрација; различни јадења и вина – различни култури, навистина. Има соба на патот што е Индија, една, која е Франција и неколку кои се Италија. Пиемонт, Сардинија, Лигурија се во непосредна близина. Три улици далеку е Јапонија. Единствената земја што недостасува во мојот дел од градот е, за жал, Кина.

Сега сме заглавени дома. Моето срце крвари за готвачите и келнерите кои може да нè испуштат дури и повеќе отколку што ни недостасуваат. Но, секогаш можеме да сонуваме – и синоќа го сторив тоа; на мојот совршен ресторан. Не е оној на списокот погоре; тоа е хибрид – што доаѓа до тоа е она што го јадеме дома.

Еве го сонот (или списокот на желби, ако сакате). Тоа е маса за четворица во тивка просторија, со прозорец кон морето. Четворицата се членови на моето семејство. Табелата е поставена со избледена розова крпа, старомодно сребро и три чаши вино со средна големина на секое место. Цветовите се сини и бели. Подготвен е топол багет и ладен сладок путер, со распрснување морска сол на путерот. Готвачот знае дека сме тука, и зошто.

Така, келнерот носи сад со малку кафени ракчиња, потоа шест остриги на Гилардо, најдобриот Бретања. Потоа шест ситни остриги Кумамото од Puget Sound. Лимон; нема оцет за да се удави вкусот на морето. Чаша Тајтингер Комтес де Шампањ, сребрена позлата и скуширање… Чаблисот е пропаднат.

Рибата е брилијантна. Благоден, бел на бела чинија, покрај бокал со холандска жолта боја како дафодил. Шаблисот е Монте де Тонерре на Феве 2010 година. Десет години е совршена ера за одличен премиер. И ако има еден куп зелена аспарагус до бродот со сос, ќе бидам среќен.

Потоа, доаѓа плаша полнета со foie грас и чаша (не повеќе) од Montrachet на Лефлаив во 2005 година. И после пауза од 20 минути, јагнешкото месо, од солена вода во Сноудонија, се печеше сè додека не се стопи со рузмарин, сол и лук. Сега клета: Латур, но ова не е гала вечера, така што само второто вино, Лес Фортс, од 2005 година, како Монтрахет. Неговиот земјен карактер е целосно развиен без да изгуби сила.

Сирење? Нешто англиски и кремаст, можеби од Isle of Wight и клин на стариот Чедар, со залак од целер. Тоа е тоа. Пралинско чоколадо и чаша младешка Армањац; VSOP, а не скапите гроздобер работи. Дали е ова премногу за да прашате сон?

Оваа сторија е позајмена од decanter.com