Дебата во Бордо

Коктелите на Соутерн не се начин да се создадат нови fansубители на премиерните слатки вина на Бордо, според грофот Александре де Лур Салуус, поранешен сопственик на Шато Д’Икем и кој семејството го поседува Шато де Фаргуес во регионот веќе неколку векови.

И покрај тоа што има малку аргументи дека имотот во Саутернс и Барсац произведуваат некои од најдобрите светски слатки вина, исто така не е никаква тајна дека продажбата се бореше во последните децении и има долго време дебата во регионот за тоа како да се справи со ова.

Некои шатори експериментирале со стилови на Саутернс кои можат да се користат во коктели, како што се топено вино, „сојуто“ – свежо преземање на класичниот мојито – или едноставно со пенлива вода или кора од портокал.

Но, во писмото испратено до француската трговска публикација Тере де Винс , Лур Салус рече дека е „арогантно“ да се мисли дека вината Саутерн може да се подобрат преку миксологијата. 

Тој рече дека ваквите методи биле пробани во минатото, без успех, а тврдоглавоста на оние што сакаат да ги подобрат Саутерните со адитиви „подобро би се користеле за промовирање на вистината на Саутернс“. 

Тој додаде дека вистинските квалитети и автентичноста на вината биле „многу слабо комуницирани во последните години“.

Неколку шато одговориле на писмото, вклучително и Лафаури-Перагјуи, кое го купи Силвио Денц, од Лалике, во 2014 година и накратко започна лакомо вино користејќи Саутернс во декември 2019 година во својот нов фино јадење ресторан на имотот.

Дејвид Болзан, д-р за недвижнини, рече дека тимот извршувал извонредност во правењето на вино, но дека е важно да се направи и Саутренс достапен.

„Саутерните можат да тврдат дека има легендарен животен век, но сите треба да знаат дека нестрпливиот аматер може да ужива во тоа“, рече тој во продолжението, објавено на Тере де Винс . Тој ги повика производителите да работат заедно.

Дали коктели на Саутернс работат?

Лора Видал, сомелиер која претходно правеше миксолошки настан со брендот Саутернс и група познати бармени, изјави за Decanter.com , „Природната сладост, чадливиот квалитет што го донесе благородната гниење и уникатните минерални квалитети на вино направи интересна компонента [во] коктел “.

„Може да бидете изненадени од тоа како квалификуван бармен навистина може да направи сјај на производот“, рече Видал, кој го ко-креираше искуството за јадење во Париз Поп-ап и ко-сопственик на ресторанот Ла Мерсери во Марсеј.

Во врска со неодамнешните коментари на Лур Салус, таа рече: „Ја разбирам неговата перспектива дека сам Саутерник е сам по себе, но можеби може да се ужива и по повод како луксузен производ поврзан [со] други вкусни производи во шејкер на стручни лица. ‘