Cовршена комбинација

Во свет заслепен од вино, честопати се дискутира за темата за нејзината соодветна комбинација. Па, што оди со вино?
Првото нешто што ми доаѓа на ум е храната: Каберне Совињон со печено говедско месо, Зифандел со тестенини од Маринара, Пино Ноар со риба од скара…
Но, виното е повеќе од додаток на вашата омилена храна. Благодарение на својата комплексна текстура, уникатните ароми и мистериозно влијание врз човечкиот мозок, виното навлезе длабоко во сите области од нашите животи, подалеку од какви било гастрономски врски.
На пример, вино и околината. Ниско осветлување, мека музика, камин… Без оглед на вашата идеја за совршен момент, чаша од вашето омилено вино ќе додаде дополнителен шарм.
Исто така, постои и мистична врска помеѓу виното и пената за бања. Вино и меурчиња – совршен начин за ослободување од стресот, кревање на духовите и стимулирање на заспаното либидо. Топлите меури што стигнуваат до секој агол на вашето тело ја подигнуваат вашата внатрешна температура и го замаглуваат умот. Така загреани, се приближувате до прагот на непријатност… земете голтка вино и полека проголтајте. Вкусот е интензивен и вашето тело го апсорбира слаткиот нектар како печурка. Виното оди директно до вашата глава и ги прави сите ваши проблеми да исчезнат.
Вино и разговор? Да повторно! Ништо друго не додава повеќе пламен во вашата приказна отколку чаша црвено вино.
Што друго оди добро со виното? Има вино и странски филм, вино и романтичен роман, вино и сеќавања од средно училиште. И тогаш…
Вино и секс…
12 причини да си истурете чаша вино (во моментов):
1. Денот беше долг и чаша вино официјално ќе започне вечерта.
2. Чаша од вашето омилено вино ќе ви помогне да се опуштите и да го подобрите севкупното расположение.
3. Редовното, но умерено консумирање на вино има бројни здравствени придобивки, така што ќе се грижите за вашето добро здравје.
4. Пиењето вино промовира здраво слабеење, така што ќе пиете за потемна фигура.
5. Чаша или две вино ќе и дадат на вашата кожа посилен сјај.
6. Виното ќе стави разигран сјај во вашите очи.
7. Виното ќе ги направи вашите усни да изгледаат поцелосни, а брадавиците повеќе чувствителни.
8. Виното ќе ве расположи за непослушна loveубов.
9. Во втората чаша, магичната моќ на виното ќе ве натера да ги лижете усните на многу заводлив начин.
10. Виното ќе предизвика непослушен идеи во вашата глава.
11. Виното ги олеснува меѓучовечките односи, така што споделувањето на шише со вашите најблиски може да започне со глупо кифла, но завршува со откривање на вашите најчисти тајни и споделување на вашите најдлабоки сексуални фантазии.
12. Чаша или две може да ги намали вашите сексуални инхибиции и да доведе до страсна сесија на непослушна loveубов.
Нема сомнение дека виното и сексот го прават совршен пар. Пијте го за време на чинот – ќе направите лоши работи за вашиот партнер и оставете го вашиот партнер да направи непослушни работи за вас.
Но, понекогаш… само понекогаш – едноставна голтка и ластовичка не се доволни. Од време на време, упорните wineубители на вино и секс сакаат да сторат повеќе отколку само да го проголтаат своето омилено вино. Тој сака да го мириса, да го проба, да ekирка во него … да биде интимен со тоа.
Па, ајде да го сториме тоа! Нека се обиде и да игра на начин што ќе го редефинира начинот на кој се пие виното и начинот на кој се прави loveубовта.
Според студијата на болницата „Санта Марија Нуова“ во Фиренца, пиењето една или две чаши црвено вино на ден ја зголемува сексуалната желба кај жените. Истражувањето е спроведено меѓу 789 италијански жени, на возраст меѓу 18 и 50 години. Пиењето црвено вино не само што помага да се ослободат инхибициите, туку има и директен ефект врз сексуалната активност. Theените во студијата кои пиеле една или две чаши вино, било утврдено дека имаат зголемена сексуална активност во споредба со воздржаните. Темното чоколадо, кое е богато со антиоксиданти, го има истиот позитивен ефект врз женското либидо.
Еден совет: Прочитајте ја статијата повторно, на крајот од работниот ден и официјално започнете ги претстојните празници!