Bино со бургери

Натопете ја ИПА и посетете го Азурниот брег; видете идеи од нашите експерти за тоа како да го прославите Националниот ден на плескавиците во стил, од сочната декаденција на врвно месо од говедско месо до зачинетиот свет на растителни хамбургери. Дали имате врвни комбинации?

Вино со хамбургери: Стилови што треба да се земат предвид 

  • Каберне Совињон
  • Сирах Шираз
  • Сангиовезе
  • Каберне Франк 
  • Бандол-стил  Розе  или Гренер Велтлинер  со пилешки хамбургери
  • Росезе ди Долчеаква  со хамбургери за туна
  • Вино од портокал  или Питу Ноар  со зеленчук

Пребарувајте во нашите стручни прегледи за вино за да го пронајдете вашиот совршен натпревар


Кратка историја на плескавици

Една античка книга со рецепти по име Апичиус сугерира дека Римјаните јаделе вино со инфузија од вино со векови пред да се открие Роналд Мекдоналд и неговите сомнителни соработници, вклучувајќи го и градоначалникот Мекес, кои живеат во измислен свет во Мекдоналдленд.

Други историчари за храна веруваат дека „хамбургерите“ еволуирале од традиционалниот стек на Хамбург во Германија.

Кој и да е во право, хамбургерите сега се сеприсутни и неодамнешните инкарнации го претворија скромното трпение во уметничка форма.

Влијанијата врз животната средина и јавното здравство врз конзумирањето премногу месо се повеќе добро разбрани. Значи, следејќи ја „помалку, но подобрата“ мантра, ако сакате да јадете плескавица, тогаш направете ја добра.

И, ако имате одличен плескавица, не трошете го искуството со лошо вино.

Вина со класични плескавици од говедско месо

За класичен плескавица од месо од говедско месо, земете ги во предвид некои од вино од црвено месо, како што се Каберне Совињон и Сирах. Ако сте обожавател на Малбек, размислете за примери од местата со поладни лозја кои можат да имаат поголема од нормална киселост.

Експертот за вино и критичар на ресторани, Фиона Бекет ги именуваше хамбургерите со крстава класа Бордо како едно од нејзините „тајни задоволства“ за написот за Декантер уште во 2007 година.

И, зошто да не откриете врвно шише?

„Дефинитивно сум обожавател на брилијантно вино и плескавица“, рече Janeејн Ансон, главен критичар на Декантер за Бордо.

Одличен плескавица со „совршено солени тенки чипови и неколку чаши Côte Rôtie или St-Julien е прилично совршена“, рече таа.

Беатрис Беси, помошник главен сомелиер во 67 Пал мол во Лондон, исто така, гласаше за Сирах – особено од северниот дел на Рона.

„Структурата, со црно овошје, сушени билки и чаден, необичен профил, ќе функционира совршено“, рече таа за Decanter.com .

„Кога парам храна со вино, секој детал е важен, како на пример, структурата на садот, профилот на вкусот, киселоста, без разлика дали има зачини“.

„За плескавица, би ја сметал црвената како опција, бидејќи таничната структура може да ја балансира структурата на говедското месо.

Заедно со Сира, таа додаде: ‘Убава чаша сангиовезе од Тоскана, како Чанти Класико или Брунело ди Монталчино, секогаш ќе работи, каде киселоста и танините се во можност да одговараат на плескавицата, а печените билки ги подобруваат вкусовите на месо “

Друга опција би била да се даде приоритет на киселоста и овошјето. „Отсекогаш сум го сакал Каберне Франк со хамбургери“, рече експертот за Декантер Михаела Морис. „Не премногу тежок, светло крцкаво овошје и уште подобро со студ, тоа е освежувачки натпревар за лето“.

Додека Loire Valley Cabernet Franc би бил класичен избор, таа исто така предложи да се погледне во Онтарио во родната Канада.

Што е со сирењето , слушаме дека прашуваш?

Полесно, поубаво сирење најверојатно ќе ја потенцира потребата за сочно овошје и добра киселост, додека погусто, посилно сирење, стопено во вашиот мирис, може да може да се справи со малку похрабро вино, како мешавина од Бордо со седиште во Кабернет.

Погледнете го нашиот водич за појавување на сирење и вино , но предупредувајте дека некои работи може да не се преведат. Саутерните честопати се сон со сини сирења како Стилтон или Рокефорт, но неговата слаткост можеби не е толку забавна во оваа ситуација.

Различно месо: Од пилешки хамбургери до риби

Што се однесува до секое јадење, полесно месо во вашиот плескавица значи потег кон малку полесни стилови на вина, но со доволно киселост и структура да се издржи до низата состојки.

Матје Лонгуер МС, од Ле Кордон Блу Лондон, претходно го препорачал Австриецот Греннер Велтлер за пилешки јадења кои вклучуваат вкус на лук, билка и лимон; и ова лесно може да се прилагоди на сценарио на плескавици.

Може да работат и поцелосни облици на розе, можеби дури и оние со бакнеж од даб, кои додаваат малку зачин во виното.

Во слична вера, лесните, зимзелени црвени може да работат со риба хамбургери.

„Имам тенденција да јадам хамбургери со туна многу почесто и едно од најдобрите парови што ги имав со ова беше Росезе ди Долчеаква (од Лигурија во Италија)“, рече Михаела Морис.

„Солената / кисела природа на овошјето и лесниот танин блескаа со риба“.

Вегети хамбургери

Можеби ќе треба да почнеме да ги нарекуваме „зеленчук дискови“ ако некои политичари успеат во нивните напори да ги изразат термините како „плескавица“ и „бифтек“ за месо.

Но, да ја оставиме таа дебата за друг ден.

Натали Ерл ,  менаџер за конкуренција на наградите Декантер предложи да се истражува во светот на портокалово вино.

„Честопати е навистина текстура со чиста уста и солен раб со сушени билки како мудрец и мајчина душица, плус суви ноти од кора од портокал и портокал. Мислам дека паровите со вино од портокал се навистина добри затоа што зеленчук хамбургери често се херби и малку зачинети “, рече таа.

Таа, исто така, предложи повеќе стилови на Пино Ноар, како што е бургундското село ниво – наместо да ги собори стиловите на Пино.

„Мислам дека посоодветните, нежни ликови би оделе подобро со зеленчук на плескавица. Нешто од Азурниот брег, како Монтели или Маранж, би донело пиперлива вишума од црвенило во садот. ‘

Обидете се сами

Постојат многу повеќе комбинации на плескавица, да не зборуваме за стилови на вино, отколку што можеме да ги покриеме во овој напис, се разбира.

И експериментирањето е дел од забавата кога станува збор за совпаѓање храна и вино.

Ако испробувате свои совпаѓања, размислете за тоа како одредени вкусови се надополнуваат или спротивставуваат едни со други.