Француска култура мириса на вино

Кога велите loveубов , што мислите? Ние нема да влеземе во вашиот личен простор, но ќе кажеме дека виното ни се појавува во тој пакет мисли . Да резимираме – вино, ние те сакаме.

Сосема е прифатливо да обожавате вино и дека сега единственото нешто што го знаете за виното е дека предизвикува одредени чувства, емоции . Затоа сме тука да ги прошириме нашите хоризонти и да додадеме уште неколку загатки што ќе тргнат на патот за комплетирање на прекрасна, винска слика , јасна приказна без крај.

Како и за средба со личност, ќе не прашате кои се корените на виното, искрено , најстариот производ на човештвото ? Постојат некои непроверени податоци, поврзани со далечното минато – 6000 gpn, кои велат дека местото на тие први траги од вино е Грузија . Се разбира, производство на вино продолжи да се шири сè повеќе, па затоа стана најважниот пијалок на кралевите на Месопотамија и Египет .

Интересно, токму во Египет за првпат беа споменати етикети на вино со натпис што укажува на географско потекло.

Понатамошното ширење на виното нè носи во античка Грција , каде виното е богато, и го доби својот бог – Дионис . Кога зборуваме за античките Римјани , за кои сигурно сте имале можност да слушнете дека се поврзани со вино, тие се оние кои имале значително влијание врз ширењето на виното, особено кога станува збор за зачнувањето на лозјата во Франција .

Франција, земјата на виното

Сега ја прекинавме оваа прекрасна приказна слична на бајка и се свртивме кон важен момент на винската култура. Ја започнуваме приказната за Франција и виното . Уживајте!

Како винска земја, Франција дава одлична можност да се запознаат со виното и одличните вина со долга традиција, како и со прекрасните области препознатливи по нивното вино. Лозарските региони на Франција се Алзас , Бордо , Бургоњ , Шампањ , Лангедок – Русилон , Вале ду Рона , Суд – Оуст , Јура и Савоја , Прованса , Корс , Вал де Лоара . Сметаме дека е важно да знаеме да започнеме со. Се разбира, секоја од овие области е посебна и би било идеално да се доживее секоја од нив. Овие нека станат соништа, се надевам, за блиска иднина.

Француска тајна и навики

Веројатно сте чуле дека консумирањето вино е здраво и дали сте чуле за францускиот парадокс ? Тоа е врска, знаење дека ако пиете чаша вино после јадење, го заштитувате срцето и здравјето на крвните садови, како и дека холестеролот и артериосклерозата нема да бидат ваши проблеми. Не е толку непознато, можеби само името, бидејќи има гласини дека ова е тајната на витките и здрави Французи .

Франција е украсена и со голем број сирења , дури 450 видови, а најчесто користат сирења како што се Камембер, Бри или синиот Рокфор, па оттаму можеме да видиме со што се комбинира. Така и со виното !

Loversубители на вино, правец кон винскиот регион!

Ова се само некои од работите што треба да ги знаеме и ако мислите дека застранивме од темата, не грижете се. Како одиме во Франција да уживаме во виното без да знаеме нешто за тоа. Сега, кога се вративме во земјата на виното и loveубовта, што ви предложивме да ја посетите, сметаме дека е најкорисно да напишете неколку упатства за тоа каде може да одите и да се препуштите на убавината на виното и лозјата . Нашите предлози за обиколка се Бордо, винските региони – долините на Рона, Лангедок и Русилон, Корзика и, се разбира, Прованса. Постои поширок спектар на можности по само една линија предлози, така да изберете. Што е можно поскоро, пробајте ги одличните вина на голема Франција.

Интересно, најскапото вино на светот е бургундското вино наречено Richebourg Grand Cru и цената на ова вино е 15.000 евра за шише .

На списокот на топ 10 најдобри вина во светот од 2016 година се наоѓаат две француски вина : Роман Конти и Дома Лерој. Не е на место да ги имате тие информации кога сте на терен .

Кратко училиште за пиење вино

Во продолжение на текстот ќе наведеме одредени поими од светот на виното за кои треба да знаеме и кои можат да ни помогнат на многу начини кога станува збор за виното, како и упатства и интересни факти. Тие можат да бидат водич при изборот на самото вино, стандарден дел од секоја винска приказна и корисен за опишување на убавината што ја создава виното.

 • Климата е многу важен фактор во секоја винска приказна. Веројатно ќе помислите дека како поим, климата е јасна за секого, но важно е да знаете што значи студ за вино, што значи топлина и како можете да заклучите што описот се базира само на сетилото за вид . Едноставно е. Елементите на климата , пред сè, што влијаат на развојот на грозјето, а со тоа и на вината, се температурата, ветерот, дождот и сонцето. Упатство што може да ви каже дека виното доаѓа од постуден регион е посветла боја со зеленикава нијанса, додека средно темната, со златни нијанси, означува топли рабови или дека е слатко вино.
 • Услови за раст . Ова е широко поле, кое не запознава со термини, меѓу кои има и такви за кои може да слушнеме за прв пат, а тоа се почва (Тероар), наводнување, временски услови за одредена година, лозарски техники, контролирани приноси, берба и борба против искушенијата. . Оттука ги издвојуваме тлото или тероарот и, се надевам успешно, објаснуваме.

Теруар : бидејќи веќе имавме можност да ја видиме индикацијата, ова се однесува на теренот. Треба да обрнете внимание на тоа како почвата е поврзана со виното, а првото нешто што ќе ви го кажеме е дека тоа е прилично важна врска. Кога станува збор за потеклото на зборот terroir, знајте дека има француско потекло. Сега, на што се однесува? Овој еден збор ги сумира сите влијанија на различните подлоги, надморската височина, положбата кон сонцето и положбата и наклонот на самото лозје. Се разбира, висината на температурите, крајностите и просеците, количината на врнежи, брзината и насоката на ветерот, вкупниот број на сончеви часови, дури и фреквенцијата на магла и слично, подразбира овој термин. Треба да се има на ум дека теруарот претпоставува дека влијанието на човекот како творец на вино е многу мало , затоа тука е интересно што Французитетие не обрнуваат многу внимание на винарот и го нарекуваат вињерон , што може да се преведе како лозар.

 • За да ја зачувате свежината и плодноста, изладете го виното пред да го консумирате .
 • Танини .Ова е термин што го чувствувавте. Кога? Само кога вашата уста се намали , најчесто кога пиете црвено вино . Танините се супстанца која се наоѓа во епидермисот, семето и пепелта и имаат адстрингентен вкус . Колку повеќе танини има во виното, толку поинтензивно ќе биде чувството на контракција на устата.
 • Избегнувајте оставање рендано вино, дури и во фрижидер, бидејќи ќе се расипе доколку е во контакт со воздухот. Ако сакате да го избегнете ова, правосмукалката е совет.
 • Пенливата чаша со вино се нарекува Флејта .
 • Белите вина стареат пократко . Додека црвените вина можат да стареат до две години, белките имаат период до една година.
 • Сувото вино е нешто со кое сигурно ќе се сретнете, а објаснувањето е дека ова е опис за концентрацијата на природен шеќер во виното што останува по ферментацијата.

Сомнежите се составен дел од животот, исто како и културата, така што во следните редови решаваме некои од прашањата.

 • Држете ја чашата за вино ниско за ногата, каде што се спојува со стапалото, за да не го загреете виното што сте го изладиле со причина и да не ја мастите чашата со прстите.
 • Свртете ја чашата пред да ја пробате, така што виното ги ослободува примарните ароми. Ова може да биде забавно за помалку вешти раце.
 • Кога наздравувате, направете го тоа судирајќи ги центрите на чашите со балони, а не на нивните врвови.

Интересни размислувања за виното

Инспирирани од вино, набројуваме што го привлече вниманието:

 • Ернест Хемингвеј – Единствено за што жалам во животот е што не пиев повеќе вино.
 • Англиска поговорка – Кога виното тоне, зборовите пливаат .
 • Латинска поговорка – Луѓето пијат вино, а другите животни пијат вода .
 • Georgeорџ Карлин – Дали знаете дека виното најдобро одговара со снегулки?
 • Клифтон Федимен – Шише вино моли да се дели. Никогаш не сум сретнал алчни wineубители на вино .

Една народна поговорка вели Да се ​​знае да се пие значи да се може да се живее . Во согласност со тоа, пристапете кон ова задоволство во иднина и се надеваме дека откривме малку вештина и знаење токму денес и на тој начин помогнавме на секоја наредна чаша да остане прекрасна, исто како и вие со примена на знаење. Затоа што, да работиш нешто, а да не знаеш што правиш, не е интересно. На здравје!

Какво вино планирате денес?