Декларации

Сè што сакавте да знаете за нашите вина, но законот не ви го дозволуваше тоа
(на примерот на мојата преписка со Министерството)

Деновиве многу брзаме: конечно лансираме веб-страница само за вина и винарии (блогот останува медиум на винската култура и база на знаење), воведуваме уникатен дизајн на етикетата, подготвуваме јавен настап, презентации на нашите (нови) вина. Крајно време е, од самиот почеток (2008 година) никогаш не се претставивме. Во оваа толпа, сè се натпреварува со времето. Неколку фактори работат во спротивна насока. За вината, со оглед на стилот што го негуваме, секогаш е рано да се пласираат, за на пазарот, секогаш е доцна кога ќе повикаме ots Многу трпеливост и нетрпеливост, разбирање и истрајност, консултации, одлуки, корекции на одлуки и сето тоа во подрумот, во семејството, конечно, ние сме семејна винарија.

Лансираме вкупно пет вина, преку три наслови: Јоффи – Каберне Совињон (2013, 2014 и 2015 година), Дора Бора – Каберне 2014-Мерло 2015 и славниот Шардоне (името сè уште е инкогнито). Јофи 2013 е веќе во продажба, но сега го менува својот дух. За да ја претставиме нашата целокупна филозофија на виното, секако има уште три етикети, оние за кои се гарантира дека се нелегални: подземни вина, вина кои теоретски не можат да добијат зелено светло од нашиот познат Закон за вино: Заблато , Банат Шилер, портокал Куви Мускат и десерт вино суварка, Азу , чиј процес на производство трае 4 години. За тие пет, клекнавме пред сите закони и ја плативме потребната цена: само хемиската анализа на виното е 15.000 динари по етикета!(повеќе…)

Објавено во Вино

ДЕН НА ОТВОРЕНИ ВЕЛИИ

18.05.2016 година // Коментарите се исклучени на ДЕНОТ НА ОТВОРЕН ОСНОВ

Настан од меѓународен карактер: денот кога винарските визби ги отвораат вратите за loversубителите на вино (туристите) да го искусат местото каде се раѓа виното.

подрум_отворен_ден

Сè започна во Италија во 1993 година во Тоскана, кога околу стотина винарии решија да го одредат денот кога ќе се проба вино во самите винарии. Тие го нарекоа тој ден „КАНТИНСКИ АПЕРТ“, што значи: отворени визби. Вистинската причина за ова е специфичноста на италијанската винска индустрија: многу винарии, мали и големи, врзани за сопствените лозја обично немаат простории за дегустација, како оние во Калифорнија или низ цела Австралија, но угостителството ја презеде оваа улога. Винскиот туризам е многу развиен во Италија, сепак, Тосканите одлучија да додадат квалитет повеќе на винската култура: дојдете, видете, прашајте, пробајте – одговори од прва рака. (повеќе…)

Објавено во Настани , Презентација , sp-wine.com , Винарска визба , Вино

КАКО ДА УЧЕТЕ ЗА ВИНО: ДИОНИС vs. ДИОГЕН… одделете ги емоциите од фактите

18 јануари 2016 година // Коментари исклучени на КАКО ДА УЧЕТЕ ЗА ВИНО: ДИОНИС vs. ДИОГЕН… одделете ги емоциите од фактите

(објавата е преземена и преведена од http://www.winepros.org/ )

Секој здрав возрасен човек може да ужива во сензуалните и психолошките задоволства при умерена потрошувачка на вино. Не бара никакво знаење или вештина, освен нудење чаша на усните и голтање. Сепак, целото сетилно искуство на виното може да се трансформира од едноставно во длабоко уживање со само малку знаење за тоа како едно лице доживува „вкус“ и основно разбирање зошто виното може да има толку различни варијации на вкус.

слика1

Кога започнав да дегустирам вина, имаше широк избор на многу различни вкусови, брендови, видови, возрасти и региони, сакав да знам ЗОШТО?

УБАВА И ПОМАЛКУ УБАВА (апсурдна судбина на оценетите вина)

22 декември 2015 година // Коментари исклучени на УБАВА И ПОМАЛКУ УБАВА (апсурдна судбина на оценетите вина)

Тие велат дека на српски јазик е сосема исправно да се каже: убаво вино. Овој познат атрибут редовно се користи, не само во секојдневните разговори, туку, богами, во официјалното оценување на виното, од еминентни судии за вино, сомелиери, блогери за вина и други вински еминенции. Она што малку го знам за јазиците, на унгарски и англиски јазик, а верувам и на други јазици, овој поим не значи апсолутно ништо во описот или евалуацијата на виното. И можеби грешам. Но, едно знам со сигурност: виното е убаво, па ми се допаѓа, велам, дека ова вино е убаво, периодично. (Зошто не сум изненаден што е толку нормално кај нас, во Србија?). (повеќе…)

Објавено во Настани , Презентација , sp-wine.com , Вино технологија , Вино

Ние сме на патување со вино

10 февруари 2014 година // Коментарите се исклучени на Ние сме на патот со вино

Мобилен_20130303_125543

Пред точно една година, мал камион со опрема и работници се сврте кон подрумот СОМОГИ, и на секој агол од свиокот во селото и надвор, сè до подрумот, застана и постави знаци: ова е насоката кон подрумот! Чоколадни плочи со стилизиран симбол на гроздово грозје изгледаа како украс покрај другите сообраќајни знаци. Денес, овие знаци се дел од сликата за нас: тие се уште се на место, тие сè уште ја покажуваат насоката, но од три табли, две се како стуткана хартија, искривени, а потоа поправени неколку пати, бојата е излупена. Верувам дека жетварите се малку пошироки од патиштата, што ги тера селаните да молчат и да ја наведнат главата. Дали си сигурен?

Тоа е тоа што е. Неколку пати имав можност да го подигнам сидрото, имам работено во странство, но каде и да оди човек, тој започнува одново. Моите корени се тука. Останувам(Лозјето на дедо ми беше одземено на ѓеврек за да се искористи за нови семејни згради, но татко ми побара една парцела и една за дедо ми. На темелите на куќата од тули на дедо ми, подоцна ја изградив семејната куќа. како новата куќа е поширок, корените на винова лоза се денес длабоко под зградата. Секоја година на пергола погоре придонесува терасата на suvarka Мускат, Aszu вино.

Не одам никаде. Останувам таму, сè повеќе само овде, само во лозјето, само во подрумот. Ме згрозува глетката дури и на патот од градот до подрумот: наместо прекрасниот пејзаж на рамнината – слика трајно врежана во сеќавањето на моето детство -, дива депонија! Сред бел ден, жителите на т.н. на новата населба со количка го носат ѓубрето до крајот на селото. Трева од сечење на земјен пат, гранки до него, бетон, урнатини во јами на патот, комунален отпад (стакло, керамика, пластика, па дури и мрши) на неколку чекори од патот. Периодично, преку долго платно (т.н. оган) цевки, тие ги пумпаат своите септички јами во долината на самиот излез од селото. Но, кога ќе дојде вистинската зима, снегот покрива сè, а сликата за идилата се враќа. Па дури и кога сè е зелено. (повеќе…)

Објавено во Презентација , sp-wine.com , Лозје , Винарска визба , Вино

ВИНО ТАБЕЛА – срам запечатен со закон (или: не верувајте во српските етикети!)

8 април 2012 година // Коментари исклучени на ВИНИТЕ ТАБЕЛА – срам запечатен со закон (или: не верувајте во српските етикети!)

Ова треба да биде приказна за исклучително вино или искуство со дегустација, но не е така. Исклучителното вино, кое го пробавме во кругот на семејството, е навистина исклучително: резерватот на Јакоб Крик Бароса Шираз 2007. Сирењето (Сирах, Шираз) е еден од моите омилени видови вино, што се пие во посебни прилики. Не сум пробал лошо сирење (освен некои домашни експерименти), но затоа снимам исклучителни и уште подобри. Vylyan’s Villányi Syrah 2003, е на врвот на рангирањето, го пробавме минатата година во Пешта. Дома, вистински хит беше Сирењето на Дибонис, кое сега се нарекува дивашира; ме воодушеви пред неколку години, денес сигурно е меѓу најдобрите на домашниот пазар, но не како оние првите шишиња и далеку од светските стандарди. Што го прави сирењето толку квалитетно, како станува толку ситно, балсамично, полно со комплексни ароми, густо и кадифено, а во исто време овошно и пиење? Неколку важни работи, и веднаш ќе прочитаме сè од етикетата.(повеќе…)

Објавено во Вино

АУДАЦИ ФОРТУНА ИУВАТ – 4-та вечер на виното во градот Зрењанин

24 февруари 2012 година // Коментарите се исклучени на AUDACES FORTUNA IUVAT – 4-та вечер на виното во Зрењанин

Бескомпромисен во врска со системот на вредности – вака ќе го започнам овој текст. Бидејќи од сите испитаници, дали сметате дека на градот Зрењанин му е потребна ваква манифестација?, Сите, т.е. 100% од нив одговорија потврдно, по четири години и четири вински вечери, време е да напишете заклучок и лекција.

Некој ќе забележи дека биле прашани гостите, па секако нема да кажат дека не им се допаѓа, и дека фрлиле пари. Contradе се спротивставам на аргументот дека тој што дури и не се обидел, не може да знае дали е добар или лош. Тогаш, во истражувањето имаше 19 прашања, а статистиката покажува дека испитаниците одговориле многу строго и со интерес: треба, уште подобро, уште попрофесионално. По секоја цена. И цената за дадените услуги и искуство, измерена во динари, е задоволителна за 80% од нив, дури ниска за 15% од нив (!). Само еден од испитаниците одговори дека цената е висока. Оние кои рекоа дека цената е ниска, веројатно се поинформирани или пореални во проценката, бидејќи економските пресметки по истакнувањето на линијата зборуваат за негативно салдо. Секако, ако тоа го знаевме однапред, сакавме цената да остане иста како и минатата година, и го сторивме тоа. Загубата ќе биде покриена (се надевам) од дадени и доцни донации. И, ако тој не се врати, ќе го сметаме за инвестиција во културата, во винската култура.(повеќе…)

Објавено во Настани , Презентација , Вино

Вино за Божиќ, Божиќ и Вино

19 декември 2011 година // Коментари исклучени на Вино за Божиќ, Божиќ и Вино

Колку е поврзано виното со обичаите? Какво е влијанието на модата врз виното? Колкава е повратната сила на прометот (потрошувачката) на виното врз неговото производство? Не мислам на количината, туку на стиловите на вино што се произведуваат претежно. Дали традицијата е повторно важна за нас? Важно за производителите на вино, важно за потрошувачите.

Но, што е традиција? Ние внимателно ги испитуваме корените, како да е забрането до вчера. Сегашното време вешто бара одговори од минатото за свое оправдување. И во тој процес, намерите што бараат примена на принципот не можат да се сокријат: целта ги оправдува средствата. Јас се тресам од семоќната машинерија на растечкиот лажен фолклор, креаторот на кичот и ефтината маса. Едноставно, се плашам од изговарање на именки како: „обичај“, „традиција“, „автохтоно“, „народно“, „домашно вино“, „мајчин јазик“. Зборовите беа лишени од првичното значење, содржина, едноставно фрази, изговори, да продаваат ефтина стока, да им простат на сите вградени неуспеси, да се дистанцираат од веќе уништениот систем на вредности – кој знае, тие сепак ќе воскреснат од мртвите, и еве ги: се враќаме ставете се во ред и работете, така што нема да можеме да го продадеме подготвениот винц дури и на пазарот! Виното сепак е свето. За мене, тоа е над дневната политика, руралните фестивали на вино, далеку од пластичната амбалажа, далеку од наметнатата мода, над патетичната носталгија и надвор од досегот на оние што би го користеле тоа за да се опијат и да го претворат фолклорот во кич. Вистинското вино е елегантно и смело, вистинското вино обично не го сакаат оние кои не го заслужуваат тоа. Таквите луѓе ќе го најдат своето „домашно вино“, ефтино и лошо, бидејќи за жал го има и го има сè повеќе.(повеќе…)

Објавено во Вино

КЛУБ ВИНО основан во Зрењанин! Здружение на лозари, винари и wineубители на вино

2 декември 2010 година // 2 коментари »

Конечно, Зрењанин има свое здружение, кое ги обединува лозарите, винарите и сите оние кои се fansубители на култот на виното. Оваа невладина организација го имаше своето основачко собрание на 5 ноември 2010 година, каде беше усвоен Статутот на здружението и беа поставени основните цели и задачи. Конечно, велам затоа што, зборувајќи за локалното вино, со години има пофалби за руралните здруженија на Централен Банат: Арадац, Меленци, Орловат, Тарас, како да живеат само тивки набудувачи во градот на Бегеј, и сè што се случува за виното се случува таму, во села низ градот. Вистина е дека лозјата се надвор од градот, но исто така се и надвор од селото.

Вистина е дека жителите на селото претежно се занимаваат со земјоделство, така што лозарството е скоро нивна професија, но има многу земјоделци во градот. Точно е дека повеќето академски граѓани живеат во градот, но има и интелектуалци на село. Сепак, село е село, а градот е сè уште град.