И легендите пијат вино

Нобеловецот Питер Хандке, познатиот режисер Емир Кустурица и министерот за култура на Србија, Владан Вукосавlевиќ, во неделата вечерта во познатиот париски ресторан „Ротонда“ ја прославија престижната награда што ја доби славниот австриски писател.

Кустурица и Хандке се пријатели многу години, од нивните заеднички денови во Париз, и ова беше можност да се одбележи голем настан.

Кога неодамна Нобеловиот комитет ја објави својата одлука, Кустурица рече дека Хандке конечно ја доби правдата и дека тоа е голема работа за литературата.

Министерот за култура Владан Вукосавlевиќ уште порано се дружеше со Хандке, а тие особено имаа можност да се дружат и соработуваат за време на првиот голем литературен состанок „Контрапункт на Белград“, што беше организиран од Министерството за култура и информации и се одржа пред две години во „Кинотеката на Југославија“. во Белград.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЕ – Хандке веќе доби награда од нив: Дали некое друго српско село има потпис на нобеловец?

Во тоа време, меѓу другите, Питер Хандке, Фредерик Бегбеде, Ју Хуа, Захар Прилепин и Милован Данојлиќ зборуваа за тоа што литературата може да направи денес. Модератори на тој собир беа директорот Емир Кустурица и министерот за култура и информации Владан Вукосавlевиќ.

Фотографија на Танјуг

Учесниците тогаш се согласија дека креативноста не толерира наметнати вистини, а најновата награда „Хандке“ е само пример за автентична креативност што се цени на крајот.КОНЦЕРТ И ЛЕКТУРАЕМИР Кустурица ќе одржи предавање на тема „Култура и разновидност“ во УНЕСКО во Париз, по што ќе се одржи концерт на „Оркестарот за забрането пушење“ во седиштето на Организацијата на ООН за образование, наука и култура, на кој се поканети илјада и двесте гости. Пред предавањето на Кустурица, на гостите ќе им се обрати министерот Вукосавjeевиќ, кој ја предводи делегацијата на српското Министерство за култура во Париз, со цел да се зајакне соработката со УНЕСКО во контекст на реизборот на нашата земја во Извршниот одбор на таа организација.

Вечерата во Париз беше можност да разговараме меѓу пријателите за литературата, Западот и Истокот, ситуацијата во која денес се наоѓа уметноста и креативноста во светот и надежта дека наградата доделена на Хандке повторно се буди кога станува збор за оние што ќе одлучат.

Министерот за култура на Хандке му подари шишиња ракија „кирилица“ и вино на етикетата „Ротонда“, на чија етикета беше испишано „Нобеловецот Питер Хандке, од Србија, со loveубов и почит“.

Вукосавlевиќ и Кустурица му ја пренесоа на Хандке радоста на Србите поради наградата што му беше доделена. Министерот му ги пренесе на познатиот писател поздравите на Владата на Србија и радоста на српската јавност што големиот светски писател, кој и даваше поддршка на Србија во тешките години, доби заслужена награда.

„Ротонда“ е познат ресторан на Булеварот де Монпарнас во Париз. Познато е како место каде се собираат уметници, писатели, актери и интелектуалци.

ПРОЧИТАЈТЕ ПОВЕЕ – Питер Хандке е домаќин на „Новости“: Не спиев, телефонот постојано вонеше (ФОТО)

Отворен е во 1903 година, а го посетувале имиња како Пикасо, Модилјани, Jeanан Кокто. Познат е по француските кулинарски специјалитети, особено говедско и остриги. Се разбира, се служат и одлични вина.


„Ротонда“ е ресторан на парискиот булевар Монпарнас

Интересно е што победата во овој ресторан во првиот круг од претседателските избори во 2017 година ја прослави и сегашниот француски претседател Емануел Макрон.

КУСТУРИЦА: РАКОТ ИСТРЕСИ ДЕКА МНОГУ ЦЕНУВА И РЕПЕКТИРА ДЕЛО НА МИЛОРАД ДОДИК

– Прославениот српски и светски режисер и советник на српскиот член на Претседателството на БиХ, Емир Кустурица за Срна изјави дека годинашниот добитник на Нобеловата награда за литература Питер Хандке на вечера со него во Париз, меѓу другото, изрази благодарност до српскиот член на Претседателството, Милорад Додик што тој меѓу првите го испрати по повод добивањето на ова значајно признание.

-За време на синоќешната средба во Париз со мојот голем пријател Хандке, тој ме замоли да му изразам благодарност на Додик што му честиташе за добивањето на Нобеловата награда и да му ги пренесам неговите поздрави. Хандке истакна дека многу ја цени и почитува работата на Милорад Додик, рече Кустурица Срни.

Кустурица истакна дека му рекол на Хандке дека тој и целото негово литературно дело ја заслужуваат Нобеловата награда и дека ова значајно признание достигнало вистински раце. ДЛ