Рецепт на денот

Доколку обожавате малини – ќе ви се допадне овој рецепт.

Потребни состојки:

125 гр путер

150 гр малини

150 гр брашно

150 гр шеќер

Две јајца

Половина лажичка прашок за печиво

3 лажици млеко

2 лимони

90 гр шеќер во прав

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени и обложете го тавчето со хартија за печење.

Во чинија ставете 100 гр малини и додајте лажица брашно.

Во друг сад измешајте шеќер и путер и изматете. Изматете ги и јајцата, а потоа додајте го преостанатото брашно и прашокот за печиво. Додајте млеко и рендан лимон, а потоа додајте ги малините и промешајте ја смесата.

Сипете ја смесата во тава и печете околу 45 минути. Останатите 50 гр малини промешајте ги со сок од лимон и шеќер во прав, а со лажица згмечете ги малините.

Исцедете го преливот, а потоа премачкајте го врз топлиот колач. Оставете го да се излади па по желба декорирајте со малини.