Пилешко во мед и сенф

Немате идеја што ново да зготвите за целото семејство? Ова е одличен рецепт кој го сакаат дури и најмалите.

Брзо се подготвува и што е најважно, едноставно ќе ве натера дури и прсти да излижете.

Како да го подготвите?

Потребни состојки:

  • 1kg пилешки прсти
  • ½ шолја мед
  • ½ шолја сенф
  • 1 лажичка сув босилек
  • 1 лажичка пипер
  • Сол и бибер по желба

Подготовка:

Пилешките прсти посолете ги и ставете им бибер по желба и наредете ги во сад за печење. Во мал сад помешајте ги медот, сенфот, босилекот и пиперот.

Добро измешајте и ставете половина од сосот на пилешкото. Печете во рерна која претходно била загреана на 180 степени, околу 30-ина минути.

Извадете го пилешкото и премачкајте го со остатокот од сосот. Печете уште 15 минути.

На здравје!

Извор – skopjeinfo.mk