Легенда за виното

Тој имаше седум убави ќерки. Еден ден тој одлучи да засади седум лозја од различни сорти. Од нив тој сакаше да направи вино со извонреден букет и да им го остави во наследство на своите ќерки за да ги заштити од раздор и неговите имоти од поделби. Но, девојчињата, кои беа независни, собираа и правеа седум различни вина, секое за да одговара на вкусот и темпераментот на една од сестрите. Емилија беше најмладата и најромантична сестра. Ја обожаваше бојата на багремот, розовите колкови и прошетките покрај реката. Свежината на нејзиниот карактер го одреди изборот на вино „Шардоне“. Таа му даде прекрасна златна боја и му всади ароми од агруми со благо навестување на овошје и диви цвеќиња, за најголемо задоволство на loversубителите на рибни јадења и бело месо. Клотилде , весел, лесен и подвижен, гласаше за Совињон Блан. Таа се трудеше да го зачува својот неверојатен, неспоредлив вкус, со својата инхерентна живост на егзотични ароми, што е во состојба да ги воодушеви и фасцинира сите fansубители на брендот „7 сестри“, исто така, добро се вклопува со рибни јадења и морски плодови. Розалија – исмејувачка и неповолна непослушна девојка која обожаваше светли бои кои одлично одат со Каберне Совињон Роуз. Ова свежо, суво вино, полно со овошна елеганција, со многу сложен букет темјанушки, малини и јамајкански пиперки во ладна летна ноќ ги тера да пеат дури и воздржаните. Одлично оди со јадења од риба, паштета и салата. Мека, заоблена, страсна Розалина го сакаше грозјето Мерло и создаде од него кадифено суво вино со виолетова боја со тон цреши и миризливи овошја во букетот. Неговиот уникатен овошен вкус одговара добро со месо на скара, живина со тартуфи, задушено јагне и свежо сирење. Таа го послужи виното со температура од +15 ° С. Одлучната, со волја, дарежлива Медлин ја вдиша целата своја страст во виното Каберне Совињон. Неговото добро заоблено вино може да биде пример за природна рамнотежа и е навистина украс на целиот спектар на „7 сестри“. Има арома на црна рибизла, цреша со зачинети зачини и има долг овошен вкус. Идеално за јадења со месо и за правење сосови. Вистинска селанка, храбрата и добродушна Марија веднаш се зауби во виното Сирах. Таа без двоумење му го даде целиот ентузијазам и мажественост кон нејзиниот карактер, а грозјето и понатаму се бере рачно. Сирењето е една од најстарите сорти грозје во светот, која на крајот дава овошни вина со свеж вкус и деликатна арома на зачини. Ова вино совршено ги надополнува јадењата од игра. Драгата Валентина обожава да ги пречекува гостите, кои ги забавува со шунка, колбаси, месо на скара и Греначе од нејзините лозја. Греначе е типична сорта на грозје за топла јужна клима. Оваа сорта има висока содржина на шеќер. Произведува екстрактивно црвено суво вино со мала горчина во вкусот.